Yaşam Alanını Yeşillendir

Women's Health / Mart 2017

Bugünlerde senin de gözlerin daha fazla yeşillik arıyorsa, evinde bitkilere yer açmanın vakti geldi demektir. Sağlığın için en yararlı ve elbette göz zevkin için de en güzel bitkileri bulmana yardımcı olalım.

Çekici, canlı ve zarif görünümlü saksı bitkileri, çoğu genç kadının yeni takıntısı haline gelmiş durumda. Öyle ki bu bitki aşıkları, hafta sonlarını fidanlıklarda dolaşarak geçiriyor. İnternet arama geçmişleri de bunu kanıtlar nitelikte: Google'da "sukulent" kelimesinin aranma oranı, 2010 ve 2015 yılları arasında yüzde 5.000'den fazla artmış durumda.

Pantone de bu yılın rengini "Greenery"adı verilen; parlak, açık yeşil renk olarak açıkladı. Peki, Pantone uzmanları Bu rengi seçmekle hangi konuya parmak bastı? İnsanların doğaya duygusal olarak özlem duyması diyebiliriz. Öte yandan, bitkilere duygusal olmayan daha somut nedenlerle de sempati besliyoruz: Saksı bitkilerinin yaprakları, kapalı alanlardaki halı ve elektronik cihazlardan salgılanan formaldehit ve benzen gibi havayı kirleten maddeleri emebiliyor. (Bir NASA çalışması, yaklaşık her 10 metrekare için bir saksı bitkisi bulundurmanın, havada bulunan kirin yüzde 87'sini 24 saat içinde yok ettiğini gösteriyor.) Bitkilere yakın olmak üretkenliği, acı toleransını, nezaketi, hatta iş memnuniyetini bile arttırabiliyor; stresi, baş ağrısını ve yorgunluğu engelliyor.


Women's Health / Seçilmiş İçerikler


Women's Health Sayılar