Egzotik Cazibe Zanzibar

Tempo Travel / İlkbahar 2017

Bir yanda ihtişamlı tropik kumsallar, turkuvazda süzülen yelkenliler; diğer tarafta hazin bir kölelik geçmişi ve süregelen sefalet… Bu tezatlara biraz da baharat ekleyince, Afrika, Arap, Avrupa ve Hint genlerinin kaynaştığı adayı anlamaya biraz daha yaklaşıyoruz.

Zanzibar, istiridyenin içindeki nadide bir inci gibi parıldıyor. Beyaz kumsalları, turkuvaz renkli denizi, egzotik Arap yelkenlileriyle adeta tropik bir rüya. Ancak filmi geriye sardığında, bu cennet kıyılardan ite kaka yelkenlilere bindirilen kölelerin trajedisini görebiliyor insan. Bugün acı hatıralar geçmişte kalmış, uçsuz bucaksız sahiller lüks otellerle dolmuş olsada, köy yolları ve ara sokaklara hakim sefalet, madalyonun diğer yüzünü gösteriyor. Farsça’da “siyahların sahili” anlamına gelen “zangi bar” kelimelerinden türetilen Zanzibar dört büyük ada (Unguja, Pemba, Mafia, Latham) ve 46 civarı adacıktan oluşan takımadaların kalbi ve çoğu turist için de başlangıç noktası. 

Zanzibar’a deniz-kum-güneş ağırlıklı bir tatil için gidenlerin, adanın sahil bölgelerinde kalıp başkent Stone Town’ı (Taş Şehir) ve diğer bölgeleri günübirlik turlarla gezmesi mantıklı olabilir. Kültür ve Tarih ağırlıklı bir seyahat için ise başkenti üs edinmenizde fayda var. Ben, ikincisini tercih edip,bir de araç kiralıyorum. Tarih sahnesinde 1500’lerde Portekiz sömürgesi olarak çıkan Zanzibar, 1600’lerin sonlarında Umman Sultanlığı’nın yönetimine geçmiş. Stone Town’ın evrimi ise 1840’ta başkentin Umman’daki Muskat’tan buraya taşımasıyla başlamış. Sultanın ölümünden sonra oğulları, sultanlığı Zanzibar Devrimi’nin sonrasında denk geliyor. Günümüzde Zanzibar, Tanzanya’ya bağlı, ama yarı özerk bir yapıya sahip.


Tempo Travel / Seçilmiş İçerikler


Tempo Travel Sayılar