BU “KİRLİ” BİR SAVAŞ LA TOMATINA

Tempo Travel / İlkbahar 2017

Geçtiğimiz aylarda, bir gündem maddesi olarak domatesle haşır neşir olmuştuk. Domates şimdi de bir “savaş” nedeniyle gündemimizde. Dünyanın en büyük yemek savaşı La Tomatiana’dan tonlarca domatesin katledildiği Bunol sokaklarından bildiriyoruz.

1 NEDİR BU TATAVA?

La Tomatiana, kazananı, kaybedeni hatta belli bir hedefi bile olmayan dünyanın en büyük yemek savaşı. Bu savaşta 100 metrelik ton, yani 100 bin kilogram domates kullanılıyor. Domatesler daha ucuz olan Extremadura’dan geliyor. Her yıl ağustos ayının son çarşambası (ki bu yıl 30 Ağustos’a denk geliyor), Bunol ahalisi ev ve işyerlerini devasa plastik brandalarla sarmalayarak, savaşa hazırlanıyorlar.

2 NEREDEN ÇIKTI 

La Tomatiana’nın başlangıcı, ikinci Dünya Savaşı’nın sonlarına denk geliyor. Festivalin tam olarak nasıl başladığı kısmı biraz bulanık. En çok itibar edilen teoriye göre, kasaba halkı yerel bir kutlama sırasında belediye meclisi üyelerine protesto için domates atmaya başlıyor. O kadar eğleniyorlar ki sonraki yıllarda da bunu tekrarlıyorlar. Savaşın, kötü bir müzisyeni protesto amaçlı başlatıldığı rivayeti de mevcut. Yaşlıların şikayetlerine sebep olan ve Franco döneminde dini bir önemi olmadığı gerekçesiyle yasaklanan festival, 1970’lerde tekrar başladı. Artık kasabanın koruyucu aziz azizesine adanıyor. 

3 KİM GİTMELİ, KİM GİTMEMELİ?

Hijyen takıntınız varsa, ya da israf tüketim çılgınlığı vb. konularında hassas iseniz, bu, sizin savaşınız değil. Bir saat boyunca çılgınca ve şuursuzca eğlenmekle ilgili bir sıkıntınız yoksa, doğru yerdesiniz.


Tempo Travel / Seçilmiş İçerikler


Tempo Travel Sayılar