Her Koşulda Dayanıklı

Popular Science / Temmuz 2017

En zorlu şartlara bile dayanacak bir ev nasıl inşa edilir?

ABD’NİN ORTA BATISINI KASIP KAVURAN HORTUMLAR, KASIRGALAR, KIYILARI TEHDİT EDEN DENİZ YÜKSELMESİ. 

Kuzey kar fırtınalarıyla donarken Güneybatı’yı cayır cayır yakan orman yangınları. Çevre sizin de evinizi her an bir afetle kuşatabilir. Ancak akıllı mimarlık ve gelişmiş materyaller konusunda evler de kendilerini koruyabilir. Elbette farklı pencere ve duvar malzemelerinden oluşan bu ev çok gerçekçi değil. Olması da gerekmiyor zaten. Çünkü hiçbir yer hava olaylarından kaynaklanan bu felaketlerin hepsini bir anda yaşamıyor. Fakat sözünü ettiğimiz teknolojiler gerçek. Yani evinizin her tehlikeye göğüs germesi için bu tasarımların bazılarından yararlanabilirsiniz.

1)Temel

Evlerin yere batmasını engelleyen temel genellikle tek parçadır. Ancak delikli tasarım sel sularının binaya zara vermeden altından geçmesine izin veriyor. Ayrıca evi sütunlar üzerine inşa edip bunların arasını sel sırasında yıkılacak malzemelerden bir duvarla oluşturmak da iyi fikir. 

2)Ağaçlar

Evinizi rüzgarın fırlattığı dallardan korumak için ağaçlarla aranızda en az 6 metre mesafe koyun

3)Hava boşluklu dış cephe 

Rüzgar ve yağmur geleneksel cephe kaplamalarının üstünden ve arkasından girip evinizin ön cephesini ıslatabilir. Çözüm, fiber-beton karışımı cephe kaplamasıyla ev arasında bir hava bariyeri oluşturmak. Arada böyle bir boşluk olursa, giren azıcık yağmur suyu da yere akıp süzülüyor.


Popular Science / Seçilmiş İçerikler

Doğal mucize
Ağustos 2017

Doğal mucize

Doğal bir malzeme olan Zeolit büyük tesisler gerektiren kimyasal süreçlerin kolayca gerçekleştiri...

Savunmasızlar
Temmuz 2017

Savunmasızlar

Doğanın gücüne karşı mücadele veren yalnızca insan değil. İklimsel değişim ve zorlu hava şartları yü...


Popular Science Sayılar