UZAYDAKİ GÖZÜMÜZ GÖKTÜRK - 1

Popular Science / Şubat 2017

Türkiye'nin ikinci gözlem uydusu olan Göktürk-1 5 Fransız Guyanası'ndan roketle fırlatılıp başarıyla yörüngeye oturdu.

Yeni uydumuz Türkiye’yi yüksek hassasiyetli gözleriyle taramaya başladı. Sadece gözlem uydusu demek doğru olmaz çünkü Hava Kuvvetleri’nin belirttiğine göre askeri istihbarat amaçlı yüksek çözünürlüklü görüntü elde edilmesi projenin ana amaçları arasında yer alıyor. Bu anlatımdan yola çıkarak Göktürk-1’e casus uydu da denebilir. Uydu, askeri kullanımın yanında orman alanlarının kontrolü, doğal afet sonrası en kısa sürede hasar tespiti, coğrafi harita verilerinin üretilmesi, kaçak yapılaşmanın takibi, ürün rekolte tespiti gibi pek çok sivil faaliyet alanında da görüntü ihtiyacını karşılayacak. Uydunun üzerindeki 0.50 metre çözünürlüklü kamera ile coğrafi kısıtlama olmadan dünyanın herhangi bir yerinde gözlem yapması planlanıyor. Taşıdığı donanımlarıyla dünyadaki benzerlerine göre oldukça yüksek çözünürlükte görüntüler aktaracak uydunun yönetimi ve işletimi Hava Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde bulunan Keşif Uydu Tabur Komutanlığınca gerçekleştirilecek. 

Göktürk-1’in ömrü kaç yıl? 

Bir uydunun ömrünü belirleyen en büyük iki etken; fiziksel şartlar ve uydunun yakıt miktarı. Fiziksel şartlara baktığımızda uzaydan gelen radyasyon veya mermi hızında giden meteorlar en büyük sorun olarak görülür. Zira çok donanımlı veya zırhlı bir uydu yapmanız bile uyduyu korumaya maalesef yeterli olmaz. Uyduların ömürlerini belirleyen diğer etken taşıdıkları yakıt miktarıdır. Uydular yakıtlarını,uydunun hizmet vereceği yörüngeye gitmek ve yörüngede verdiği hizmet sırasında pozisyon düzeltme/ değiştirme hareketlerini yapmak için kullanırlar. Uydular, dünya etrafında dönerken yalpa yapar çünkü dünya tamamen yuvarlak değil ve yer çekimi bölgelere

göre değişkenlik gösterir. Bu nedenle uydular belirli aralıklarla yakıtlarını kullanıp kendi yörüngelerini düzeltirler. Göktürk-1’in uzaydaki ömrü 7 yıl olarak planlanıyor. Uzun yıllar üzerinde titizlikle çalışılan bir uydu neden 7 yıl gibi bir ömre sahip diye merak etmeniz normal ancak yanıt o kadar basit değil. 7 yıl sonunda eğer yakıt miktarı yeterli olur ve ekipmanlar sorunsuz çalışırsa görevini sürdürmesi mümkün olabilir. Uydu üzerindeki elektronik sistemlerin çalışması ise yakıtla ilişkili değil. Ekipmanları çalıştıracak enerji, güneş panelleri ve pillerden sağlanıyor. Yakıt dışında uydu üzerinde kullanılan donanımların çalışma ömürleri de önemli. 10 yıl radyasyon ortamında çalışabilecek donanıma sahip bir uyduya 20 yıl yetecek yakıt koymak mantıklı değil.En optimum süre tasarım aşamasında yapılan çalışmalarla belirlenir.


Popular Science / Seçilmiş İçerikler

Doğal mucize
Ağustos 2017

Doğal mucize

Doğal bir malzeme olan Zeolit büyük tesisler gerektiren kimyasal süreçlerin kolayca gerçekleştiri...

Savunmasızlar
Temmuz 2017

Savunmasızlar

Doğanın gücüne karşı mücadele veren yalnızca insan değil. İklimsel değişim ve zorlu hava şartları yü...


Popular Science Sayılar