Teknoparkların en iddialı 4.0 şirketleri

Para / Aralık 24, 2017

Bunlar Endüstri 4.0’ın bileşenleri veri analitiği, nesnelerin interneti, büyük veri, robotlar ve akıllı imalat sistemlerine odaklanan en iddialı teknopark firmaları. Kimi adını dünyaya duyurmuş, kimi de potansiyeli ile umut vadediyor...

ÜRÜN DİRİER / urun.dirier@paradergi.com.tr

ÜNİVERSİTE bünyelerinde yer alan teknoparklarda neredeyse her gün yeni bir icat yapılıyor, dijital çağa farklı bir pencere açacak işler geliştiriliyor. Endüstri 4.0 konseptinde yazılım ve donanım geliştiren firmalar ise, 4.0 sanayi devriminin ayak seslerinin kapımıza kadar geldiği şu günlerde ayrı bir önem arz ediyor. Biz de 4.0 alanında arge yapan ve ürün geliştiren en iddialı şirketleri bir araya getirdik...


SK TEKNOLOJİ

Forkliftleri robotlaştırıyor

2011 yılında KOSGEB projesiyle robotik sektörüne giriş yapan, 2017’de de Boğaziçi Üniversitesi Teknopark’ında şirketleşen SK Teknoloji, endüstri 4.0 konseptinde otonom araçlar, depo ve envanter robotları, güvenlik robotları, RFID takip sistemleri, kişi sayım, otomasyon ve yönetim yazılımları geliştiriyor. Robotlarının çok çeşitli dillerde konuşabildiğini belirten SK Teknoloji Genel Müdürü Sinan Kuşdoğan, “Depo ve kütüphane gibi alanlarda ürün, kitap sayımı, kayıp ürün tespiti, yanlış yerleştirme tespiti, ziyaretçi gezdirme ve ürüne ulaştırma gibi çok çeşitli fonksiyonları yerine getirebilen robotlarımız var. 2017 yılı itibariyle bu başlığa ayrı bir parantez açtık ve robotlarımızınmobil olarak bağımsız hareket etme ve yön bulma yeteneklerini forklift ve transpaletlere uygulamaya başladık. Böylece otonom yani insansız araçlar üretebilir kapasiteye ulaştık. Bu araçlar 365 gün 24 saat kendilerine verilen görevi eksiksiz olarak yerine getirebiliyor. He r h a n g i bir altyapıya gerek olmuyor ve böylece yatırım maliyeti de düşmüş oluyor” diyor.

Otonom araç sektörünün dünyada henüz yeni bir sektör olduğunu, dünyada bu alanda çalışan sayılı şirketten biri olduklarını belirtenKuşdoğan, ihracat hedefi için birkaç ülkeyle altyapı çalışmalarına başladıklarını aktarıyor. Küçükmodüler robotlar üzerine de çalıştıklarını aktaran Kuşdoğan sözlerini şöyle tamamlıyor: “Bu robotlar verilen bir görevi kendi aralarında planlama yaparak bölüşecek ve gerekirse birleşerek daha büyük bir robot oluşturarak yerine getirecekler. Küçük lego robotlar gibi düşünebiliriz.”


EYEDIUS

Görüntüyü anlamlandıran yapay zekâ

Görüntüleri anlamlandırma teknolojileri ile kişiye ve ihtiyaca özel güvenlik hizmeti amacıyla kurulan Eyedius, akıllı güvenlik çözümleri sunuyor. Mevcut kameralara entegre olarak çalışabilen Eyedius, bünyesinde barındırdığı yapay zeka teknolojisi ile pek olası senaryoyu, içinde bulunduğu duruma göre değerlendiriyor ve hızlı karar verme yeteneği sayesinde kullanıcılarını gerçek zamanlı olarak uyarıyor. Özellikle toplu yaşamın hakim olduğu site ve konut gibi yaşam alanlarının yanı sıra inşaat sahaları, oteller, iş merkezleri, bankalar, üretim tesisleri gibi her tarzdan ve her sektörden faaliyet gösteren işletmelere güvenlik asistanı olarak hizmet sunuyor. Mobil aplikasyonlara entegre çalışabilen yüz tanıma teknolojisi ile uygulamaya giriş güvenliği hizmeti sağlayabiliyor.

İTÜ Arı Teknokent bünyesinde 2014 yılında Gökhan Tuna, Simay Danış ve Serdar Yılmaz tarafından kurulan Eyedius, ürününü 2017’de piyasaya sürdü. Teknolojisinin altyapısını ise, iki adet TÜBİTAK 1507 desteği ile geliştirilen Hedef Sıfır (www.hedefsıfır.com) projesi oluşturuyor. Geçtiğimiz günlerde düzenlenen ve Türkiye’nin en büyük girişimcilik etkinliklerinden biri olan İTÜ Çekirdek Big Bang 2017’deki 11 bin girişim arasından ilk üçe girmeyi başaran Eyedius’un CEO’su Gökhan Tuna, “Hem sayı hem de miktar olarak en çok yatırım alan girişim olduk. Toplamda 1.39 milyon lira yatırım ve ödül kazandık. Sürekli gelişen teknolojimiz ile Türkiye güvenlik pazarında büyümeyi, yaşamalanları ve ticari işletmelerde güvenlik seviyesini artırmayı hedefliyoruz. Bu teknolojiyi global pazarda herkesin kolaylıkla satın alabileceği ve erişebileceği bir noktaya getirmek istiyoruz” diyor.


Para / Seçilmiş İçerikler


Para Sayılar