Yepyeni bir meyve feijoa

Para / Aralık 17, 2017

Avustralya ve Güney Amerika’da üretilip tüketilen feijoa (kaymak ağacı) meyvesi Türkiye’nin de gündeminde. Şimdilik hobi bahçelerinde peyzaj amaçlı yetiştiriliyor. Ancak bahçe kurulumu yakın. Meyve işine girecekler geç kalmasın…

İDRİZ ÇOKAL / idriz.cokal@paradergi.com.tr


PEPİNO, papaya (ağaç kavunu), physalis (altın çilek), avokado, ananas, blueberry (yaban mersini), mango... Bunlar Türkiye’de yetiştirilmeye başlanan 25 çeşit tropikal meyveden sadece birkaçı. Bu meyvelerle ilgili geçtiğimiz sayılarda çeşitli haberler yaptık. Tropikal meyveler yakın zamana kadar sıcak iklim bölgelerinden ithalat yoluyla geliyordu. Gerçi halen büyük bir kısmı dışarıdan geliyor. Ancak son yıllarda Türkiye’de de üretilmeye başlananlar var. Daha çok turizm bölgelerindeki otellerde ve lüks semtlerdeki manavlarda rastladığımız tropikal meyveleri artık market raflarında, manavlarda, kurutulmuş halleriyle aktarlarda görmeye başladık. Ancak bu meyvelerin piyasada ticari boyuta ulaşması hemen mümkün olmuyor.

Buna en iyi örnek kiviyi gösterebiliriz. 2000 yıllarının başında Türkiye için çok yeni bir meyveydi. Uzunca bir süre ticari bahçeleri de kurulmadı. Ta ki Karadeniz bölgesinde fındığa alternatif bir ürün olarak teşvik edilinceye kadar. Yaş meyve sektöründe faaliyet gösteren büyük firmaların da ilgi göstermesiyle büyük bahçeler kuruldu ve Türkiye’de ticari bir değere ulaştı. Hatta ihracatı yapılır hale geldi. Aradan geçen 17 yılda bugün semt pazarlarından marketlere geniş bir alanda kiviyi görebiliyoruz.

AVUSTRALYA’DA TÜKETİMİ YAYGIN

Her işte olduğu gibi bu işlere ilk girenler karlı çıkıyor. Bu sayımızda sizlere yepyeni bir meyveden bahsetmek istiyoruz. Bu meyvenin orijinal adı “Feijoa”. Türkiye’de “kaymak ağacı” adıyla biliniyor. Avustralya’da bizdeki elma ve armut gibi yaygın olarak üretilip tüketiliyor. Avrupa ve Amerika’ya ihraç ediliyor. Hem meyve suyu olarak hem de yaş meyve olarak tüketiliyor. Pastacılıkta, marmelat üretiminde kullanılıyor. Türk damak tadına uygun bir tadı var.

Kaymak ağacının ticari büyüklükte bahçesi henüz yok. Daha çok süs bitkisi şeklinde dikimi yapılıyor. Bir de bahçeli evi olanlar değişik bir ağaç olsun diye dikiyor. Fidancılarda ağacın fidesi 15 ile 50 TL arasında satılıyor. Fiyatlar yaşına ve büyüklüğüne göre değişiyor. Fidancılar bu meyvenin gelecekte popüler olacağını, bu nedenle bahçe kurmaktan kaçınılmaması gerektiğini belirtiyorlar.


“GELECEĞİ PARLAK”

Yalova ve Antalya’da fidan yetiştiriciliği yapan Tropikmeyveci. com internet sitesinin kurucusu olan Abdurrahman Kuyucu, kaymak ağacıyla 2006 yılında tanıştığını belirtiyor. Meyvenin yeterince tanınmadığı için ticari bir ürün haline gelemediğini belirten Kuyucu, şunları söylüyor:


“Feijoa fidanı yetiştiriciliği üzerinde çalıştığım en önemli projelerden biridir. Ülkemizde henüz profesyonel olarak yetiştirilmiyor. Feijoa meyvesinin, yapılan çalışmalar sonucunda, ticari değeri olan türlerinin çoğaltılması ile birlikte ileriki yıllarda çok popüler olacağına inanıyorum. Türkiye’ de satılan türleri genellikle peyzaj için kullanılıyor. Bunların meyveleri küçük ve ticari değeri pek yok. Avustralya, Yeni Zelanda ve ABD’de yetişen ticari ve daha iri meyveli kültür türleri var. Bunları temin ederek çoğaltma çalışmaları yaptım. Yeterli tanıtım yapamadığımız için yol alamadım. Bu aralar “pelikan cevizi”ne odaklandım ama bu meyvenin geleceği olduğuna inanıyorum. Bence meyvecilik yapmak isteyenler feijoa meyvesini incelesinler. Türkiye’de bu meyvenin tadını beğenmeyen çıkmaz. Damak tadımıza uygun bir aroması var. Elma armut gibi yaygınlaşabilir. Marmara’dan Hatay’a kadar kışı çok sert geçmeyen her bölgede üretilebilir. Zeytinin yetiştiği her yerde bu meyve yetiştirilebilir. Öyle küçük hobi bahçelerinde değil de 30- 50 dekarlık alanlarda bahçe kurulursa rahatlıkla bir ailenin geçimini sağlar. Avrupa ülkelerinde yaygın pazarı var. Girişimciler geç kalmasın. Karlı bir meyve. Başlangıçta biraz iç piyasada pazar bulmak zor olabilir ama sabır gösterilirse iyi gelir getirir.”


Para / Seçilmiş İçerikler


Para Sayılar