Youtube’un kazandırdıkları

Para / Şubat 05, 2017

Youtube, gıda firmaları için ilginç bir pencere açtı. Bu pencere hedef kitleye ulaşmak ve dünyaya açılmak için etkili bir uygulama. Özellikle bisküvi, şekerleme, çiklet, çikolata ve türevi mamul üreticilerinin hedef kitlesi bu mecrada çok vakit geçiriyor. Buradan yepyeni iş fırsatları çıkabilir

DEĞİŞEN, özellikle teknoloji üzerinden dönüşen dünya ekonomisi yeni iş kapıları da ortaya çıkıyor. Teknoloji uygulamaları üzerinden çok farklı pazarlar ve iş fırsatları yakalamak mümkün. Bu süreçte Youtube ve benzeri mecralarda ilginç bir pencere dikkatimizi çekti. Günde milyonlarca videonun yüklendiği bu tür siteler kendi yıldızlarını yükseltirken onları dünyayla da buluşturuyor. Örneğin Justin Bieber… Bu isim ilk defa Youtube’da keşfedildi. Daha doğrusu Youtube’a koyduğu videoları sayesinde hatırı sayılır bir hayran kitlesi edindi ve albümünü çıkardı. Sonrasında Bieber örneği pek çok kişiye de ilham verdi. Ünlü olma arzusu olan pek çok kişinin videoları bu tür sitelere peş peşe yüklendi. Evet, Youtube ve benzeri uygulamalarda en fazla izlenen videolar müzik kliplerinden oluşuyor. Bu bir gerçek. Ancak bu sitelerin alameti farikası bununla sınırlı değil. Teknolojiden geziye, ev yapımından pratik yemek bilgilerine kadar sayısız kategoride videoyu Youtube ve benzeri mecralarda bulmak mümkün. Kısacası ilgi duyduğunuz ne varsa, hangi bilgiye ulaşmak istiyorsanız emin olun ki Youtube tarzı mecralarda buna dair bir video vardır. Peki bu konuda Türkiye’de kim ne yapıyor?

BAHÇIVAN PEYNİRİ JAPONYA’DA

Video paylaşım siteleri arasında yer alan Vimeo, Dailymotion, Vivivodo gibi mecralar günde milyonlarca kişi tarafından ziyaret ediliyor. Bu mecralar içinde ise Youtube hem yarattığı trafik hem de video yüklenme sayısı açısından ön plana çıkıyor. Bu nedenle Youtube, kullanıcılar tarafından daha çok tercih ediliyor. Bu durum zaman içinde kendi video kanallarını açan ve burada ciddi abone sayılarına ulaşan Youtuber’ları ortaya çıkardı. Sadece araba tamir videoları çeken bir kanalın abone sayısı yüzbinleri bulurken, oyun video kanallarımilyonlarca aboneye ulaşır hale geldi. Yemek kanalları ise ayrı bir dünya. Hem ülkemizden hem de dünyadan sayısız yemek kanalı var. Kimisi mutfak sırlarını paylaşırken kimisi 20 dakikada harika lezzetler yaratmanın püf noktalarını veriyor. Yeni lezzetleri deneyip takipçileri ile paylaşan Youtuber’lar da beğendikleri lezzetleri önerip bu ürünün satışına etki ediyor. Bunlardan biri de Japon Yuko Kinoshita. Ufak tefek olmasına rağmen bir oturuşta kilolarca yemek yemesi ile ünlü. Kanalının takipçi sayısı yaklaşık 3 milyon. Çektiği videolarının bazılarının izlenme sayısı ise 5 milyonu geçiyor. Japon yemekleri kadar dünyanın farklı lezzetlerini denemeyi ve takipçilerine bu lezzetleri anlatmayı seven Yuko’nun geçtiğimiz aylardaki öğünü ise hellim peyniriydi. Bizim ilgimizi çeken kısım ise, bu peynirin Bahçıvan markası olmasıydı. Videoda Yuko bu peynirin Japonya’da giderek popüler olduğunu anlatıp peynirle ilgili çeşitli bilgiler verdi. Tabii ki bir oturuşta “iki kilogram yenmez o” demek geldi içimizden ancak biz diyemeden Yuko önündeki 250 gramlık sekiz adet Bahçıvan marka hellim peynirinin hepsini yedi. Bu videonun izlenme sayısı ise 1.5 milyona dayandı.


Para / Seçilmiş İçerikler


Para Sayılar