HYUNDAI i10

OtomobilNews / Mayıs - Ağustos 2020

Türkiye’de üretilen i10, gerek yerli olmasının avantajıyla, gerekse de ülkemizdeki tüketicilerin beklentilerine uygunluğuyla önemli başarılara imza atmıştı. Markanın bu küçük modeli şimdi yeni boyutları ve teknolojisiyle iddiasını daha da arttırıyor.
Yeni i10, yerini aldığı modele göre büyüyen boyutlarıyla da öne çıkıyor. Önceki modelden 5 mm daha uzun, 20 mm daha geniş ve yine 20 mm. daha
yüksek olan aracın dingil mesafesi de 40 mm. daha uzun. 3670 mm’lik
uzunluktaki kısa artışa rağmen, arka tekerlerin köşelere itilmesi ve akıllıca düşünülmüş gövde tasarımı sayesinde dingil mesafesindeki artışla iç mekanda özellikle arka b.lümde diz mesafesi daha da iyileştirilmiş. 252 litrelik bagaj hacmi de sınıf için dikkate değer bir hacim. Ülkemizde iki farklı motor seçeneği ve üç farklı donanımla satışa sunulan bu sevimli minik, sayfalarımıza 1.2 MPI AMT Elite versiyonuyla konuk oluyor. Hyundai i10’un önceki versiyondaki agresif bakışları yeni modelde de korunmuş. Far bloğu köşeleri daha yuvarlak ve geriye doğru uzayan bir forma dönmüş ve adeta su damlasını andıran bir tasarıma sahip. Yenilenen ön ızgara ise önceki modeldeki gibi artık aşağı kadar uzanmıyor. Izgaranın iki yanındaki sis farları tasarımı ise beğenildiği için bu modelde de yerini koruyor. Uzayan ön ızgara yerine alt kısma geniş bir hava girişi ve keskin hatları bulunan sportif tampon yerleştirilmiş.

OtomobilNews / Seçilmiş İçerikler

TOYOTA HILUX
Mayıs - Ağustos 2020

TOYOTA HILUX

Toyota’nın çöllerden kutuplara dünyanın en zorlu yol şartlarında bile “Durdurulamaz” kimliğiyle ef...

HYUNDAI i10
Mayıs - Ağustos 2020

HYUNDAI i10

Türkiye’de üretilen i10, gerek yerli olmasının avantajıyla, gerekse de ülkemizdeki tüketicilerin...


OtomobilNews Sayılar