OLED TV'ler Quantum Dot'a Karşı

NewTech / Mart 2017

Samsung, OLED'in karşısına Quantum Dot'u çıkardı ve cazip bir TV teknolojisi alternatifi daha oluştu. Acaba hangisi size göre?

'Quantum Dot' nedir?

"Quantum Dot", yarı iletken materyallerden oluşan nano boyutta (en küçük boyutta) kristaldir. Bir nanometre (nm), bir metrenin milyarda biridir; yani bu aşırı küçük parçacıklar, insan saçının tek bir telinin onbinde birinden daha küçüktür.


TV teknolojileri alanı yeniden hareketlenmeye başladı. 4K çözünürlüğe karşı 1080p'nin nispeten basitliğine rağmen, tüketiciler seçenekler arasında kararsız kalmış bir şekilde dolaşıyorlar. Şimdi de Samsung, Quantum Dot teknolojisi ile OLED'in karşısına çıkıyor. OLED ile Quantum Dot'u kıyaslayarak kafa karışıklığını bir nebze gidermeye çalıştık. Sizin için hangi teknolojinin daha iyi olacağına yazıyı okuduktan sonra siz karar verin.

Quantum Dot

Quantum Dot nano parçacıklar oldukça kullanışlılar. Parlaklık açısından oldukça etkinler ve şaşırtıcı derecede temiz bir renk sağlama yeteneğine sahipler. Bir insan saçından 10,000 kat daha inceler, parçacık boyutuna bağlı olarak ana renkleri mükemmel şekilde sağlıyorlar. Samsung, TV'lerinde hem Quantum Dot'u kullanıyor hem de onun özelliklerini OLED ile birleştirdiği QLED'i ayrı bir TV serisinde kullanıyor.

Yaygın olarak kullanılan LED arkadan aydınlatmalı LCD TV'lerde bu beyaz arkadan aydınlatma, aslında sarı fosfor ile kaplı mavidir. Bu kaplama, yoğunluğun azalmasına yol açar, bu da çoğu LCD TV'lerin portakal rengine yakın bir kırmızıyı üretmesinin bir nedenidir. TV'nin arkadan aydınlatması ile Sıvı Kristal panelinin arasında bir Quantum Dot Enhanced Film (QDEF) katmanı kullanılması bu sorunu çözüyor.

Fosfor kaldırılır ve QDEF filtre tarafından üretilen Kırmızı ve Yeşil ile birlikte doğal mavi arkadan aydınlatma, parlak bir beyaz ışık üretir, bu da bağlı LCD panel modülünün fonksiyonunu daha etkin bir şekilde yerine getirmesine izin verir. Sonuç, daha doğru renklerdir.

İnorganik Kuantum noktalarının zamanla zayıflaması da söz konusu değildir. Bir Quantum Dot ekran on yıl kadar parlak kalmalıdır. Tek başına Quantum Dot'un kullanılması bile, sınırlı kontrast ve karanlık bir arka plan üzerinde parlak nesneler etrafında hale oluşması gibi temel LCD sorunlarını çözer. Bunlar, kenardan aydınlatmalı ekranların ve yerel olarak karartmalı modellerin mücadele ettiği bir sorun olarak kalır.

Samsung bunu, bir organik ışık kaynağına geçip LED arkadan aydınlatmayı bırakan, enerji verilerek aydınlatılan Quantum Dot'a doğrudan geçerek çözüyor. Quantum Dot TV'ler teorik olarak OLED TV'lerden yüzde 30 daha parlaklar.

Samsung'un Quantum Dot TV'leri, parlak, doğru renk ve kontrasta sahip bir resim yaratıyor. Sonuç ise oldukça çarpıcı görünüyor.


OLED TV

OLED TV'ler kısa bir süredir piyasadalar, ancak daha karmaşık oldukları ve klasik LED LCD ekranlara göre çeşitli artıları olmasıyla birlikte genel olarak daha pahalılar.

OLED TV'ler temel olarak, her bir pikseli tek tek aydınlatıp karartarak, size daha doğru bir kontrast ve daha iyi görünen bir resim sunarlar. Bu görünen siyahların gerçek siyah olduğu anlamına gelir. Ayrıca LED LCD televizyonlarla kıyaslandığında daha geniş bir görüş açısı ve daha yüksek yenileme hızı elde edersiniz. Bu nedenle film seyretmek için OLED paneller daha fazla tercih edilmektedir.

Bununla birlikte OLED, maksimum parlaklık potansiyeli ile önemli bir zayıf noktaya sahip. OLED ekranlar standart LED'lerden daha karanlıktırlar, yine de iyileştirilmiş kontrast bunu biraz telafi eder.NewTech / Seçilmiş İçerikler


NewTech Sayılar