Teknoloji Dünyasında 2017 Yol Haritası

NewTech / Ocak 2017

Akıllı telefondan işletim sistemine yıla damgasını vuracak her şey

Yazı: FERHAT VERDİ

Mağaza duvarına ilk yazının yazıldığı kömür, insanoğlunun ilk yardımcılarından biri. Onun sayesinde zihindeki fikir ve görüşler, çok geniş bir yüzeye aktarılmaya başlandı, devamında sanat ve görsel adına sayısız başka şey ortaya çıktı. Devam eden yüzlerce yıl içinde hep hayatın daha da kolaylaştırılması yönünde çalıştı parlak zihinler. Buluşların arkasında yatan neden hep ihtiyaçlar oldu, bu sayede farklı bir boyut, daha konforlu bir yaşam formuna ulaştı durdu insan. Günümüzde de bu ‘gelenek’ hız kesmeyi bir yana bırakın, ışık hızında devam ediyor. Amaç daha konforlu, pratik hayatlar, artan mutluluk ve daha birçok başka faktör şeklinde.  

Günümüz insanı için teknolojinin önemi yadsınamaz. Hemen herkesin cebinde ya da çantasında kendisine yer bulan telefonlar, sosyal ağlar, fotoğraf ve video paylaşımı derken konunun gittikçe ‘hareketlenen’ yönleri var. Sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik, robotik teknolojiler, yapay zeka gibi başlıklar bu noktada öne çıkanlardan bazıları. Ayrıca sayısız girişimcinin birbirinden parlak fikirleri ile şekillenmeyi bekleyen çok sayıda yeni cihaz ve hizmet söz konusu. Herkesin akıllı telefon ya da bilgisayarı üzerinden yemek siparişi verebildiği günümüz, gelecek için çok daha fazlasına gebe. Peki 2017’de neler bekliyoruz? Hangi sürprizler söz konusu? Sizi heyecanlandıracak cihazlar hangileri? İşte yanıtlar... 

Yapay zeka 

Yapay zeka boyut değiştirmeye başladı. Artık öğrenen, tahmin edebilen, adapte olan ve anlamanın da ötesinde kararlar alabilen makinelerin yılları geldi çattı. Kapsamlı paralel işlem gücü ve algoritmalarını kullanan akıllı sistemler adeta bütünleşik olacak. Güvenlikten bankacılığa birçok sektörde yapay zekanın kullanım sahası çeşitlenecek, teknolojinin sonraki ‘heyecan verici’ boyutları ile tanışılmaya başlanacak. 

Akıllı uygulamalar 

Sanal asistanlar bu noktada akla ilk gelenler. Siri ve Google Assistant’ın bu noktada öne çıkacağı aşikar. Amaçları benzer, örneğin yarın hava nasıl diye soruyorsunuz ve yanıtlar geliyor. Bazen ABD Başkanı kim sorusuna birinin Bing arama sonuçlarını getirebildiği görülse de en nihayetinde bu alandaki önemli çalışmalar arasında olduklarına şüphe yok. Ayrıca bir tür ‘adım’ maiyetindeler, sonrasına geldi sıra... Akıllı uygulamaların kapsamı iyiden iyiye artıyor. Güvenlikten kurumsal kaynak planlamasına ERP’den pazarlamaya kadar birçok alt başlıkta akıllı uygulamalarla çevrelenmiş bir 2017 beklentisi söz konusu. Tanınmış araştırma kuruluşu Gartner’a göre 2018’de dünyanın en büyük 200 şirketi, daha iyi müşteri deneyimi için akıllı uygulamalar kullanacak. Trendin boyutları açık, 2017’de bu alanda çok daha fazla yazılımla karşı karşıya kalınacağına şüphe yok. 

IoT 

Her şey akıllanıyor! Aslında daha önce sıklıkla duyduğunuz bu çıkarıma dair çeşitli örneklerle de iç içesiniz. Robotlar, drone ya da kendi kendine hareket edebilen araçlar artık birçok yerde karşınıza çıkabiliyor. Şu bir gerçek ki konunun boyutlarının sınırı da yok, bu nedenle örnekleri akıllı prizden akıllı otomobile kadar sonsuza kadar sıralayabilmek mümkün. 2017 ise bu alandaki teknolojilerde ciddi mesafelerin öngörüldüğü bir yıl olacak. Şeylerin İnterneti olarak Türkçe’ye çevrilen ‘Internet of Things’ (IoT), 2017’de yeni boyutlar kazanacak. Robotların çok daha yoğun kullanımı, geliştirilen sayısız araç, çok daha akıllı yaşam alanları öngörülüyor. İnsansız hava araçlarının kullanımı daha da artacak. 2017’de Google, Apple gibi teknoloji üreticilerinin de aralarında bulunduğu birçok şirketin kendi kendine gidebilen (otonom) araçlarıyla da gündeme gelmeleri bekleniyor. 2020 için küresel çaptaki 50 milyarı aşkın IoT kapsamındaki cihaz sayısının önemli bir kısmının bu sene kullanıma sunulması yönünde güçlü beklentiler hakim. Yeni işletim sistemleri Öncelikle iOS ve Android’in yeni sürümleri üzerinde çalışmalara başlandı bile. Önümüzdeki aylarda başlanacak ‘beta’ aşamaları ve ardından da sonbahar gibi gelecek final versiyonlarla milyonlarca kullanıcının akıllı cihazları, yeni Android O ve iOS 11 ile tanışacak. Heyecan verici... Apple’ın sonraki Mac işletim sistemi de merakla beklenen bir diğer yazılım. Windows cephesinde ise bolca güncelleme söz konusu olacak. Temel sürüm ise henüz söz gündemde değil. 

AR - VR Artırılmış Gerçeklik - Sanal Gerçeklik

AR ve VR 

Hayatın içine (bir bakıma kafaya) 2016 yılında dahil olmaya başlayan sanal gerçeklik (VR) ve artırılmış gerçeklik (AR) cihazlarının katettiği aşama olağanüstü. 2016’da Sony PlayStation VR gibi büyük ekipman ürünleri ile Samsung Gear VR gibi mobil cihaz entegrasyonu için yapılandırılmış ürünlerin tanınırlığı adına ciddi yol alındı. Hatta Pokemon GO sayesinde artırılmış gerçekliğin ne olduğu hakkında derinlemesine –üstelik uygulamalı- fikirler de edinildi. 2017 ise sınıf atlanılan bir sene olacak. 

Beklentiler bu sene sonuna kadar 5 milyon ünite PC ve konsol uyumlu VR/AR cihazının satılacağı yönünde. Bu rakam, 2016’da 2 milyondu. İlk bakışta düşük rakam intibasına açık olsa da bunun bir tür ‘aşama’ olacağını belirtmek gerek; çünkü seneye satış adedinin 10 milyonu bulması bekleniyor. Bu da toplamda 20 milyona yakın aygıt anlamı taşıyor. Mobil cihaz konusundaki rakamların çok daha fazla olacağını da belirtmek gerekli. Konunun donanım tarafında atılan adımlar şaşırtıcı olacak. Bununla birlikte yazılım konusu da çarpıcı gelişmelere sahne olacak. Bu alanda birçok stüdyoda geliştirme aşamaları devam eden yazılımlar var. 2017’de oyun dünyası ve uygulama ekosistemi açısından VR/AR konusunda sansasyonel gelişmelerin suyüzüne çıkması bekleniyor.


NewTech / Seçilmiş İçerikler


NewTech Sayılar