Android 7.0 Hangi Cihaza Ne Zaman Gelecek?

NewTech / Ocak 2017

Android 7.0 güncellemesi hangi cihazlara gelecek, beklenen tarihler ne zaman? İşte yanıtlar...

Google’ın en yeni mobil işletim sistemi, 2016’nın sonları itibarıyla çeşitli akıllı cihazlardaki versiyonların üzerine ‘güncelleme’ olarak gelmeye başlamıştı. Bu aşamada merak edilen soru ise diğerlerine ne zaman geleceği? Çoğu marka, hangi modellerine Android 7.0 desteğinin geleceğini duyurdu, ancak çok azı için belirli bir tarih duyurusu gerçekleşti. Bizler de gerek cihazlar, gerekse olası tarihlerle ilgili yürüttüğümüz araştırmaların sonuçlarını bir araya getirdik. İşte Android 7.0 güncellemesi hangi cihazlara gelecek,beklenen tarihler ne zaman sorularının kapsamlı yanıtları...

Samsung 

Android 6.0 güncellemesinin final sürümü 9 Eylül 2015’te çıkmış, Galaxy Note 5, ise yaklaşık 5 ay sonra ilgili güncellemeyi almıştı. Benzer bir çıkarımla Note 5 için Android 7.0 Nougat’ın Ocak-Şubat döneminde gelme olasılığı yüksek. Devamında ise Galaxy Tab S2, Galaxy S6, S6 Edge ve S6 Edge + modellerinin söz konusu güncellemeyi kısa süre içinde alması bekleniyor. Galaxy S8 serisi ise 2017’nin başında, Android 7.0 ya da 7.1 ile birlikte sunulacak.

LG

LG G5, şu anda Android 7.0 Nougat güncellemesi alan en hızlı modellerden. Hatta LG G4 modelinin dahi güncellemeyi aldığı biliniyor.

Güney Koreli tüketici elektroniği şirketi açısından yeni güncelleme ile ilgili dönemin son derece etkileyici donelerle geçtiğine şüphe yok. Bilindiği üzere LG V20 de direkt Nougat önyüklü şekilde geldi. Bu harika performansın devamında LG V10 başta olmak üzere iddialı modellerin 2017 süresince Android 7.0 Nougat’lanması bekleniyor.

Sony

Sony’nin güncelleme bekleyen Xperia modelleri için start, büyük bir sürpriz olmazsa Ocak ayı itibarıyla başlayacak. Xperia X, XA, XA Ultra, X Performance, XZ, X Compact, Z5 ve Z5 Compact ise onaylanmış modeller. Z4 Tablet ve Xperia Z3 + modellerinin de en iyi ihtimalle Şubat ayında güncellemeyi alma ihtimali var. Yine de tahminlerimizin ‘iyimser’ olduğunun altını çizelim, çünkü Sony’nin Android 6.0 Marshmallow güncellemesi için süre bir hayli uzun olmuştu.

Lenovo

Motorola akıllı telefonları için Nougat güncellemesi, final sürümün çıkmasının üzerinden 88 gün geçtikten sonra gerçekleşmişti. Açıkçası Motorola söz konusu olduğunda ‘en sorunsuz ve hızlı’ güncelleme çıkarımı gayet uygun. Öte yandan Lenovo modelleri için de bekleyişin, üst seviye modellerde 2017 ilk çeyreğine kadar tamamlanacağı kaydediliyor.

HTC

HTC 10, beklenildiği üzere güncellemeyi aldı. Devamında ise şirketin HTC One M9 ve bazı üst seviye modelleri için de 2017’nin parlak geçeceği yönünde bilgiler var. Yeni HTC amiral gemisi modeli de güncellemenin önyüklü geleceği bir akıllı telefon olacak.

Huawei

Çin merkezli teknoloji şirketi Huawei, son yılların çıkıştaki markaları arasına dahil oldu. En çok akıllı telefon satışı gerçekleştiren üçüncü marka olan Huawei’nin güncelleme bekleyen azımsanmayacak sayıda modeli bulunuyor.

Neyse ki bekleyiş çoğu üreticiye göre daha düşük seyirde olacak gibi. Huawei, Honor serisi modelleri için ocak ayında güncellemeleri almaya ‘büyük olasılıkla’ başlıyor. P serisi de beraberindeki güncelleme akımı olacak.

OnePlus

OnePlus, her ne kadar ülkemizde yüksek bir popülariteye henüz sahip olmasa da dünyayı kasıp kavuran markalardan. Çin menşeili üreticinin fiyat/ performans modelleri, rekor satış adetlerine ulaşıyor. Android 7.0 güncellemesi konusu ise şirket açısından son derece belirsiz. Geçtiğimiz seneki güncelleme sürecini pek de iyi geçiremeyen OnePlus için OnePlus X ve 2’nin önümüzdeki süreçte güncelleme desteği alması muhtemel.

Xiaomi

Android 6.0’un Nisan 2016’da Mi 4, Mi 3 ve Mi Note modellerine geldiği hatırlandığında raporların da birleştiği 2016’dakine benzer bir senaryo söz konusu. En iyi ihtimalle Ocak ayı itibarıyla ilk güncellemeler gelmeye başlayabilir.


NewTech / Seçilmiş İçerikler


NewTech Sayılar