350 km ve Üzeri Menzilde Elektrikli Otomobiller

NewTech / Mayıs 2020

Çevreci anlayışla geliştirilen en sofistike elektrikli otomobillerde teknolojisinin yanı sıra menzili ile öne çıkanları bir araya getirdik.
Elektrikli otomobil sektörü her yıl gelişmeye devam ederken en yeni modeller muazzam menzil mesafeleri ile ilgi çekmeye devam ediyor. Sürekli geliştirilen ve yenilenen elektrik otomobiller ile hayatımıza yeni teknolojiler giriyor. Son yıllarda elektrikli otomobil teknolojisinin ilerlemesi ile birlikte bu araçlar hiç olmadığı kadar popüler olmuş durumda. Geleneksel fosil yakıtlı araçlarla ile mücadelesini sürdüren ve hiç olmadığı kadar ön plana çıkan elektrikli araçlar emisyonları azaltarak çevreye olumlu etki yaratıyor. Kullanıcılar içinse yakıt harcaması olmadığı için bütçeye her yıl tasarruf sağlıyor. Günümüzde neredeyse tüm otomobil üreticisi markanın elektrikli araç pazarında yer almak adına en az bir elektrikli modeli bulunuyor. Seçeneğin artması ile birlikte elektrikli otomobil tercih ederken araçların sunduğu özelliklere hâkim olmak, en iyi modeli seçmek büyük öneme sahip. Seçim aşaması açısından belki de en önemli faktör ise menzil.

Aracın menzili eğer düşükse sıklıkla şarj etmek durumunda kalıyorsunuz. Bu nedenle ideal menzil mesafesi açısından ‘iddialı’ bir seviyeye işaret eden 350 km ve üzeri araçları inceledik. İşte 2020 yılında popüler olan elektrikli otomobiller arasından 350 km ve üzeri menzile sahip olanlar.

❯ BMW i8 Coupe

Elektrikli otomobil dünyasında en çok önem gören menzil kapasitesi bakımında en iddialı rakamları sunan modeller arasındaki BMW i8 Coupe aynı zamanda diğer özellikleriyle de dikkat çekiyor. 450 km menzili ile fark yaratan çarpıcı model, sektörün en rahat ve konforlu araçlarından biri olmasıyla da tanınıyor. Ek olarak diğer modellere göre daha hızlı bir şarj sistemine sahip durumdaki model, sürdürülebilirlik anlayışıyla ve yeşil mottosuyla sürüş keyfini doyasıya yaşatmayı başaran otomobillerden.

❯ Audi E-Tron

Otomobil sektörünün en büyük markaları arasında yer alan Audi’nin 2019 yılında tanıttığı Q serisine benzer SUV modellerden biri olan E-Tron, en çok ön plana çıkan araçlardan. Elektrikli otomobil segmentinin en iyi ve güçlü araçları arasında gösterilen E-Tron 365 beygirlik gücü ve yüksek tor gücüyle diğer araçlardan ayrılıyor. Otomobil ayrıca şık iç ve dış tasarımı ile de göz doldurmayı başarıyor.

❯ Tesla Model 3 Long Range

Elektrikli otomobil denilince akla gelen ilk markalardan birisi olan Tesla yeni modelleri ile bu popülerliğini sürdürmeye devam ediyor. İlk otomobilinden bu yana teknolojisini geliştiren Tesla, Model S Long Range aracı ile menzil kapasitesini en üst çıtaya çıkarıyor. Model tek bir şarj ile 535 km yol yapabiliyor. Bu menzil kapasitesinin yanı sıra otomobil aynı zamanda şık bir spor tasarımına sahip.

❯ Porsche Taycan

Otomobil sektörünün en lüks ve şık otomobillerini üreten Porsche, elektrikli araç sektöründe de ön plana çıkıyor. Elektrikli modeller arasında en lüks araçlardan birisi olan Porsche Taycan en üst teknoloji ile donanmış bir model olarak kullanıcıların karşısına çıkıyor. Alman otomobil devi Porche’nin performanstan ödün vermek istemeyen ‘herhangi bir’ elektrikli modele razı olmayacak insanlar için üretilmiş durumda. 3.8 saniyede 100 km/saat hıza ulaşabilen elektrikli araç 800 voltluk DC hızlı şarj sistemi ile 20 dakikada yüzde 80 oranında şarj kapasitesine ulaşabiliyor. Şık iç ve dış tasarımı ver performansı ile dikkat çeken otomobil menzil konusunda da iddialı. Bu arada Porsche, sonraki modellerinde menzil konusunda kendisini geliştirmek için çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor.

❯ Jaguar I-Pace

Otomobil dünyasında adı ‘lüks’ ile eşleşen markalardan birisi olan Jaguar, elektrikli otomobil segmentinde de bunu devam ettiriyor. Jaguar I-Pace modelinde dikdörtgen ızgarayla vurgulanan şık tasarım ön planda. Lüks yanında performansı da son noktaya kadar sunan araç 394 beygir gücüyle dikkat çekiyor. Ayrıca 240V DC hızlı şark sistemi ve paneldeki iki dokunmatik ekranı ile dikkat çeken araç tam hızlı otomatik acil durum frenleme, hız sabitleyicisi ve şerit tutma yardımı gibi özellikleri ile araç güvenliğine de vurgu yapıyor. Gelelim en sükse yanına, tam şarj ile 12 saate kadar yol alabiliyor. Akıl almaz!

❯ Nissan Leaf

Elektrikli otomobillerde performans ve şıklık ortak özellik olarak dikkat çekerken Nissan Leaf, aileler için ön plana çıkıyor. Geniş aileler için üretilen Nissan Leaf, önceki modellerine göre hem tasarımı hem de geliştirilen teknolojik özellikleri ile iddialı.

Geçtiğimiz yılın Avrupa’da en çok tercih edilen elektrikli otomobili olan Nissan Leaf, en üst versiyonunda 500 kilometrelik menzil sunabiliyor. Tüm dünyada büyük ilgi gören otomobilin 2020 yılı sonbaharında Türkiye’de satışa sunulması bekleniyor.

NewTech / Seçilmiş İçerikler


NewTech Sayılar