Notebook Satın Alırken Kıstaslarınız Neler Olmalı?

NewTech / Mart 2020

Yeni notebook tercihlerinde nelere dikkat edilmeli? İşte merak edilen sorunun detaylı yanıtları…

Yıllardır kullandığınız eski dizüstü bilgisayarınız artık beklentilerinizi karşılamıyorsa, yeni bir modele geçme zamanı gelmiş demektir. Sahip olduğunuz model, öncesine göre daha fazla ısınıyorsa, program kullanırken veya oyun oynarken donma, kasılma yapıyorsa size günümüz gerekliliklerine uygun yeni bir dizüstü bilgisayar gerekiyor. Hazırladığımız rehberde yeni bir modele geçmek isteyenler veya ilk kez dizüstü bilgisayar alacaklar için dizüstü bilgisayarların tüm özelliklerine yakından bakıyoruz.

Dizüstü bilgisayarı seçimi yaparken öncelikle bilgisayarınızı hangi amaçla kullanacağınızı belirlemeniz ve buna göre özellik tercihi yapmanız gerekmektedir. Genel kullanım, oyun ve iş kullanımı gibi üç farklı ana kullanım alanı bulunurken siz de yeni modelinizi buna göre seçebilirsiniz. Genel itibarıyla bilgisayarınızı hemen her durumda kullanmak, giriş seviyesinde fotoğraf düzenleme, video montaj yapma, oyun oynama gibi ihtiyaçları karşılarken rahat bir şekilde film izleme, internette gezinme gibi gündelik kullanıma uygun olmalıdır.

Oyun kullanımında dizüstü bilgisayarınızın güçlü donanımsal ve ekran özelliklerine sahip olması, yüksek performans isteyen oyunları rahat bir şekilde çalıştırması gerekmektedir. İş kullanımında ise özellikle kreatif işler yapanlar için üst düzey fotoğraf düzenleme, video montaj yapma, performans isteyen programları çalıştırma gibi güçlü bir performans sunması lazım.

Ayrıca taşınabilir olması için ince yapıda ve hafif olması önemlidir.

İşlemci ve bellek seçimi 

Dizüstü bilgisayarların en önemli kriteri olan işlemci donanımın kalbi durumunda olurken, RAM yani bellek kapasitesi ise atar damarlardır. Yeni bir notebook satın alırken bu iki özelliğe dikkat etmeli ve uzun süreli bir kullanım için üst düzey performans sağlayan bir model seçmeniz gerekmektedir. Bunun için de Intel’in en hızlı ve yeni işlemci ailesini seçmek gerekiyor. Intel Core i7 platformu dizüstü bilgisayarı her kullanım alanında da güçlü bir performans verecektir. RAM seçiminde ise DDR4ten aşağı seçim yapmamak gerekiyor. RAM kapasitesi içinse genel kullanım için en az 4 GB, oyun ve iş performansı içinse en az 8 GB RAM kapasitesi yeterli olacaktır.

Ekran kartı seçimi 

Günümüzde dizüstü bilgisayarlar için en önemli diğer kriter ise ekran kartı. Modelin RAM kapasitesinden yemeyen harici ekran kartı seçimi yapılması gerekirken birçok markada Pascal mimari ile güç sağlayan NVIDIA’nın ekran kartları tercih edilmektedir.

Oyun performansı için önemli kriter olan ekran kartı seçiminde NVIDIA GeForce GTX 1070 8GB yeterli performansı sağlayacaktır. Genel kullanım ve iş kullanımı içinse NVIDIA GeForce GTX 1050 4GB yeterli olacaktır.


NewTech / Seçilmiş İçerikler


NewTech Sayılar