EVLERİNİ SIRTLARINDA TAŞIYAN KAPLUMBAĞALAR

Minika Go / Şubat 2017

Kaplumbağaların Kimlik Kartı

   Evini sırtında taşıyan kaplumbağa, en uzun yaşayan sürüngenlerdendir. Bir kaplumbağa 150 yıl yaşayabilmektedir. Her iklim koşuluna uygun olarak yaşayan kaplumbağaların yaşadığı bölgeye göre ayak parmakları 3-5 arası olabilir. 200 milyon yıldır dünyamızda bulunan kaplumbağalar Antartika kıtası haricinde her yerde yaşamaktadır. Sert kabukları sayesinde soğuğa dayanıklıdırlar. Günümüzde yaşamını devam ettiren 250 tür kaplumbağa vardır. Türkçedeki diğer adı ise tosbağadır…         Kaplumbağa tehike anında veya uyumak için kafasını içeri çeker ve evine girmiş olur. Yaşadıkları iklim kuşağına bağlı olarak kış uykusuna da yatabilirler. Bunu yazın bol güneş ışığı alan kuru bir toprakta kendi girebileceği bir delik kazarak yaparlar. Deniz kaplumbağaları ise kış uykusuna yatmaz, onlar daha sıcak yerlere göç ederler. Kaplumbağa yumurtayla ürer. Yavruları da yavaş yavaş büyürler.

Dişleri Yok Ama…

Kaplumbağaların dişleri yoktur ama görme ve koku alma duyguları oldukça gelişmiştir. Ağız kenarındaki tırnaksı madde sertleşip keskinleşerek, otları kesebilecek bir biçim almıştır. Genellikle bitkiyle beslenirler. Uzağı çok iyi görürler ve 300 derecelik bir görüş açısına sahiptirler.

Kaplumbağaları Ters Çevirmeyin! Kaplumbağalar ters çevrilirse kendini çoğu kez düzeltebilir ve ayakları üzerine uzun uğraşlar sonucu dönebilir. Ama bu çok zordur. Çeviremezse güneş çarpmasından ölebilirler.


Minika Go / Seçilmiş İçerikler


Minika Go Sayılar