Emeğini Sabote Etme

Men's Health / Şubat 2017

Döktüğünüz ter boşa gitmesin istiyorsanız, kazanımlarınızı baltalayan bu hatalara düşmeyin.

Bir spor salonu gediklisi olarak her şeyi doğru yaptığınıza  inanıyor olabilirsiniz. Yıllarca profesyonel sporcularla çalışmış bir egzersiz fizyoloğu olan Susan Paul, onların da buna inandıklarını söylüyor. Ancak farkında olmadıkları şey, antrenman sonrası kazanımlarını baltalayan hatalı alışkanlıklar edindikleriydi. Şimdi en yaygın yapılan beş hatayı ele alıyoruz. Unutmayın, zararın neresinden dönseniz kârdır.


HATA 1

SPOR KIYAFETİNİ DEĞİŞTİRMEMEK

Antrenman yaptığınız kıyafetlerden derhal kurtulun. Çok fazla terlememiş olsanız bile, giyilmiş veya yıpranmış giysiler bakterilerin tutunmayı sevdiği yerlerdir ve bu bakteriler sizi uzun süre yatağa düşürebilir. Duşa girme şansınız olsun ya da olmasın, en azından kıyafetlerinizi, çoraplarınızı ve ayakkabılarınızı değiştirerek kaslarınızı sıcak (ve rahat) tutmaya özen gösterin. Bunu yaparsanız kan dolaşımınıza katkı sağlar ve toparlanma sürecinizi hızlandırırsınız. Öte yandan sıkı bir antrenmandan sonra ayakkabılarınızı çıkarmak sizi rahatlatsa da, yorgun ayaklarınızı ve bacaklarınızı destekleyici bir çift ayakkabı veya terlik giymeye özen gösterin. Çalışırken ayak kaslarınız da yorulduğundan, rahata ermek için gerekli yastıklamayı ve desteği sunan bir modeli hak ediyorlar.

HATA 2

KANEPEYE YAYILMAK

İki saatinizi harcadığınız spor salonu serüveninden sonra, herkes gibi siz de kanepeye uzanıp sevdiğiniz diziyi izlemeyi hak ettiğinizi düşünebilirsiniz. Ancak bunu yapmayın. Düşük yoğunluklu aktiviteler yapmak toparlanmanızı destekleyecek olan yegâne yöntemdir. Çünkü kan dolaşımınızı aktif tutarsınız, bu da vücudunuzun kendini yenilemesini sağlar. Spordan çıkıp işe gidiyor olsanız dahi, gün boyunca yapacağınız hafif aktiviteler planlayın. Ayağa kalkın, etrafta dolaşın ve ayaktayken basit esnemeler yapın. Derin nefesler almayı da unutmayın.

HATA 3

AĞIR İŞLERE GİRİŞMEK

Hazır yorulup terlemişken, duş almadan önce ağır bahçe işleri yapma fikri ilk etapta mantıklı gelebilir. Çimleri biçmek, yabani otlarla uğraşmak, kürekle kar temizlemek gibi ağır işleri aradan çıkarmak isteyebilirsiniz. Ancak bu tarz ağır işler, susuzluk ve yeteri kadar beslenememiş olma gibi etkenlerle birleşerek, kaslarınızın aşırı yorulmasına neden olur. Öne doğru eğilmek, alçalmak, merdiven çıkmak ya da kürek gibi ağır ekipmanlarla uğraşmak, zaten yorgun olan kaslarınız için sakatlığa davetiye çıkarabilir. Bu nedenle ağır ev işlerini bir sonraki güne bırakarak vücudunuza kendini yenilemesi için birkaç saat izin vermelisiniz.


Men's Health / Seçilmiş İçerikler


Men's Health Sayılar