Ayakta kalın!

Men's Fitness / Ocak 2018

Önünüzde en az üç aylık bir sezon var. Board üzerinde dengede kalmak, keyifle ilerlemek, can alıcı dönüşler yapmak konusunda ne kadar iyisiniz? Tamam, endişelenmeyin. Sezonu keyifle geçirmeniz için profesyonel bir isimden teknik, taktik, öneri ve tüyoları alıp en iyi kayak merkezlerini sıraladık. Korkmayı bırakıp karın tadını çıkarın.

Düşmekten korkma!

Snowboard’da sekiz Türkiye ve Avrupa Şampiyonluğu, onlarca etap birinciliği ve il birinciliği kazanan Memet Güney ile içinde snowboard geçen her şeyi konuştuk.

RÖPORTAJ EBRU PAKSOY
FOTOĞRAFLAR UĞUR UTKU SEZER

Snowboard’a nasıl başladın?

Kardeşim Çiçek Güney ile 3-4 yaşında kayağa başladık. Alp kayağı yapıyorduk. Snowboard, Türkiye’ye geldiğinde ben 11 yaşındaydım. Çiçek, snowboard’a geçelim diye tutturunca bir gün ders aldık. Kötü bir hocaya denk geldik. O kadar çok düştüm ki bir daha yapmak istemedim. Ama kardeşim istediği için devam ettim. Yavaş yavaş yarışlara katılmaya başladık. Snowboard’da sekiz Türkiye ve Avrupa şampiyonluğunun yanında birçok etap ve il birinciliğim var. Yılın 60 günü kar üstündeysem, bunun en az 15 günü kayak yapıyorum. Hem unutmamak için hem de o da ayrı bir zevk. O günden bu yana 25 yıl geçti.

Snowboard ve kayak arasında ne gibi farklar var?

Kayakta iki ayak farklı tahtaların üzerinde düz giderken, snowboard’da tek tahtanın üzerinde yan gidiyorsun. Kayakta vücudunu dizlerinden çeviriyorsun, snowboard’da ise tamamen vücutla yatıp kalkıyorsun. Birbirinden çok uzak değiller ama birini çok iyi yapıyorsan, diğerini de çok iyi yapacaksın diye bir şey yok. 


Snowboard’u tercih etmenin sebebi ne?

Bol kara girmek ve atlayıp zıplamak çok eğlenceli. Snowboard’da kayağa göre kendini daha özgür hissediyorsun. İki ayağın sabit olduğu için sakatlanma riskin daha az oluyor; bu yüzden de daha fazla hareket deneyebiliyorsun. Hem daha çok eğleniyorsun hem de kendini daha hızlı geliştiriyorsun.


Çok sakatlandın mı?

Evet. Ayağımda ve elimde 21 çivi ile dört platin var. Defalarca da omuzumu kırdım.


Kayak sezonuna nasıl hazırlanıyorsun? 

Benim için sezon Aralık ayı sonunda başlıyor. Sezon öncesi altı ay boyunca spor salonunda hazırlanıyorum. Çünkü vücut dengeyi, kuvveti, hızı, çabukluğu salonda yaptığı antrenmandan çıkarıyor. Eğer dağa zayıf gidersem, orada toparlanmam mümkün olmuyor. Zaten dağdayken salon sporu bitiyor.


Men's Fitness / Seçilmiş İçerikler


Men's Fitness Sayılar