Dijital buketler

Maison Française / Ağustos 2020

Her koklayışta bizi bambaşka diyarlara götüren esansların yaratıcısı ünlü Fransız markası Diptyque’in klasik çiçek görüntüleri bu kez dijital buketlerde açıyor. Marka, çiçek kokularını dijital çiçek tasarımcısı Bas Meeuws tasarımlarıyla yeniden görselleştirdi.
Diptyque, kendini kokular ve duyular aracılığıyla ifade eden bir marka. Kurucuları bir ressam, bir iç mimar ve bir set tasarımcısı; hepsi de kokulara mekânlar ve görsellerle hayat veriyor. Her birinin kompozisyonları sanatsal yaklaşımdan doğuyor. Detaylara önem veriyorlar ve her imge bir yolculuğun hikayesini anlatıyor. Marka, altı klasik çiçek kokusunu görsel olarak yorumlamasını, dijital floral sanatçısı Bas Meeuws’un yaratıcı zekasına teslim etmiş. Meeuws, her kokunun ilham verdiği çiçek kompozisyonlarını “Impossible Bouquets” serisinde bir araya getiriyor. Do Son kokusunda, Hindi Çin’de geçen yazların ilham verdiği baş döndüren sümbülteber, sanatçının ellerinde açmış ve sapları yaprakla donanmış halde zarif Çin vazosundan taşarak kendini ifade ediyor. Eau de Sens’in keskin portakal kokusu, parlak narenciye renkleri arasında pembe ardıç meyvesiyle bezenmiş; her buket diğerinden farklı, fakat duruşlarındaki zarafetle bir arada uyum içinde. Bu özgün aranjmanları yaratmak için, Meeuws çiçeklerin tek tek fotoğrafını çekip daha sonra onları dijital ortamda buketlere dönüştürmüş. Kolajlar, barok görüntülerin modern hayattaki birer yansıması adeta. Bu duruş, Diptyque ve Meeuws’un çalışmalarının da ortak noktası diyebiliriz. Meeuws klasik şekli alıp yeniden yaratıyor; Diptyque benzer şekilde antik kokuları ve estetiği alıp çağdaş bir marka ortaya çıkarıyor. Seri, koku tasarımcılarının ve ressamların zamanın boyutlarını aşarak şişelerinde veya kanvasları üzerinde zamansız yaratıcı güçleriyle ortaya çıkardıkları yorumun kutsanmasını anlatıyor. Koku tasarımcısı, yani parfümör, çeşitli bileşenleri bir araya getirerek onlardan, doğadan türetildiği halde daha önce var olan hiçbir şeye benzemeyen bir kokuyu distile eder. Ressam, yani Meeuws, aynı şeyi tamamen farklı çiçekleri çok farklı bir görüntüde birleştirerek yapıyor. Bas Meeuws’un dijital buketleri, Do Son, Eau des Sens, Eau Rose, L’Ombre dans L’Eau, Eau Moheli
ve Olene isimli altı kokunun sınırlı sayıda üretilmiş paketlerinde görülebilecek. Zamanın sınavını geçmiş koleksiyon, geleceğe de ışık tutar nitelikte.

Maison Française / Seçilmiş İçerikler

İnziva Adası
Temmuz 2017

İnziva Adası

Güney yarı kürenin sınırsız mavi tonları, Avustralya’daki Bedarra adasında toplanmış. Geçmişe sırtın...


Maison Française Sayılar