Geleceğe Büyük Adım

Mag Business / İlkbahar - Yaz 2017

Bilkent Üniversitesi’nde okuduğu yıllarda İnsan Kaynakları uzmanlarının aradığı birçok niteliğe sahip olmasına rağmen çeşitli platformlardan başvurduğu hiçbir staj ilanına olumlu/olumsuz herhangi bir geri bildirim alamayınca ögrencilerle insan kaynakları uzmanlarını verimli bir sekilde bir araya getiren bir platformun eksikliğini hissederek ortağı Emre Aykan ile “stajim.net” internet sitesini kuran genç girişimci Elis Yılmaz ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Stajim.net sitesinin kurulum fikri ve gelişim süreci nasıl gerçekleşti?

2014 yılının sonlarında okul arkadaşım ve ortağım Emre ile stajim.net’i kurduk. Emre’nin fikri olan bu site, staj yapacak yer aramamız ve kendi yetkinliklerimize uygun bir yer bulamamız üzerine ortaya çıktı. Aslında tamamen ihtiyaçtan diyebiliriz.
Bilkent Üniversitesi’nde okuduğumuz dönemde çeşitli 
web siteleri üzerinden ve diğer kanallardan onlarca yere başvuru yapmamıza rağmen hiçbir dönüş alamadık. İnsan kaynakları yetkililerinin aradıkları yetkinliklerin çoğuna sahip olmamıza rağmen sistemin düzgün işlememesinden dolayı şirketlere bir türlü ulaşamadık. Yaptığımız araştırmalar sonucu insan kaynakları uzmanlarının ve şirket sahiplerinin de Y kuşağına kolaylıkla ulaşacak platform bulamadıklarını analiz ettik. Türkiye’de staj alanında

özelleşmiş bir web sitesi ve şirketin olmaması ve çevremizdeki insanların yaşadığı problemlere çözüm arayışı; bizi bir problemi iş fikrine çevirmeye ve hayata geçirmeye yönlendirdi. Stajim.net’i kurmadan önce Türkiye’de yaşayan çoğu genç gibi bizim de idealimiz

kurumsal bir şirkette iyi bir pozisyonda çalışmaktı. Türkiye’de insanlar genelde yirmili yaşlarda kendi işini kurmayı düşünmüyor. İlerleyen yaşlarda ise, kurumsal şirketlerde belirli üst düzey noktalara gelip deneyim ve iletişim ağı kazandıktan sonra kurumsal hayattan sıkılıp “artık kendi işimi kurmalıyım” diye düşünerek hareket ediyor. Bu yönüyle bizim hikayemiz Türkiye ekosisteminde oldukça farklı. Açıkçası “haydi bir iş kuralım ve kendi işimizin patronu olalım.” diye düşünerek bu işe başlamadık. İş fikrimize olan güvenimiz, iyi giden metriklerimiz ve en önemlisi de girişimci ruhumuz bizi fikrimizi ticarileştirmeye yöneltti.


Mag Business / Seçilmiş İçerikler


Mag Business Sayılar