Dijital Pazarlama ve Dijital İletişim Aynı Şey Değildir

Macline / Ocak 2017

Dijital pazarlama nedir, dijital iletişim nedir? Ayrım noktaları nelerdir?

M. Rıdvan Özdemir

Dost sohbetlerinde sıklıkla dile getirdiğim fakat hiç yazıya dökemediğim bir konu olan dijital pazarlama nedir, dijital iletişim nedir konusunu ele almanın zamanı geldi de geçiyor. Zira bu hata iş ilanlarını aştı, birebir aldığımız iş tekliflerinde bile kendini göstermeye başladı. 

Her ne kadar hatalı olsa da, şirketlerde “dijital” yetkinliğine sahip personel ihtiyacının farkına varılması, bütçe ayrılması ve itibar edilmesi, bu konuda uzun mesai harcayan bir “dijitalci” olarak beni de çok mutlu ediyor. Madem su akmaya başladı, yolunu da bulsun ki hem firmalar hem de dijitalci dostlarım bu ilişkiden fayda sağlayabilsin, doğru işe doğru personel yerleşebilsin. Kolları sıvayalım ve en yalın haliyle bu soruya cevap verelim: dijital pazarlama nedir, dijital iletişim nedir? 

Dijital pazarlama nedir? 

Türkiye’deki sosyal medya kullanıcı sayısını, mobil internete sahip kişi sayısını ve sosyal medyaya olan yoğun ilgimizi örnekleyen bir rapordan örnek vermeyeceğim, zira bu bilgiler herkesin malumu, bu nedenle istatistiki bilgileri geçip doğrudan konuya gireceğim. 

Sosyal medya tüketici tercihlerinin şekillenmesinde oldukça önemli bir etkiye sahip. İnsanlar kendilerince yetkin gördüğü ve bilgisine inandığı kişileri takip ediyor, onların kararlarını sahipleniyor, deneyime dayalı bilgilendirmeleri okuyarak satın alma kararını oluşturuyor. Bu kitleye en kısa yoldan ulaşabileceğimiz yöntem de dijital pazarlamadır. Dijital pazarlamaya artık ticaretin yeni şekli diyebiliriz. 

Dijital pazarlama en özet haliyle; internet üzerinden herhangi bir ürünü satma çabalarının tümüdür. Bu işi yapan kişi de dijital pazarlama uzmanı unvanıyla istihdam edilir. Peki bir dijital pazarlama uzmanı olmak için hangi uygulama ve servislere hakim gerekmektedir? Bu sorunun cevabını da iquee.m Ajans Başkanı Berkun Meral ve Sosyal Medya Danışmanı Funda Güleç‘ten alacağız. 

Bir dijital pazarlamacı neleri bilmeli? 

Facebook, Twitter, Instagram gibi sosyal medyanın en fazla kullanıcı sayısına sahip servislerinin özellikleri, bu servislerin nasıl etkili kullanılacağı, hizmet verilen marka için hangi servisin daha yararlı olacağı, ilgili servislerin paylaşım saatleri gibi temel bilgilerin yanı sıra yapılan paylaşımların etkinliğinin raporlanması, satışları arttırmak için raporlara göre pazarlama kampanyalarına yön verilmesi ve tüm bu işlemlerin bir strateji dahilinde yapılması dijital pazarlamacının görevleridir.


Macline / Seçilmiş İçerikler


Macline Sayılar