Ev Fiyatına Mac Pro

Macline / Mart 2020

‘Muhteşem olsa bile’ bir Mac Pro için 42.999 TL’den başlayan fiyat etiketi ne kadar makul?

Apple, yeni Mac Pro’yu “Her yönüyle muhteşem bir Mac’e merhaba deyin.” Diyerek lanse ediyor. Konu şu ki ‘muhteşem olsa bile’ bir Mac için 42.999 TL’den -başlayan- fiyat etiketleri ne kadar makul? İşte bu soruyu ele aldık…

Öncelikle dış tasarım…

Bir iş istasyonu olan Mac Pro, kule tipi ve raf tipi olmak üzere iki alternatifle geliyor. Entegre bir sistem şeklinde sunuluyor. ‘Baştan aşağıya değiştirildiği’ ise sıklıkla vurgulanan yönü. Temelinde yaratıcılığın olduğunun altı çiziliyor.

Mac Pro tasarımının başlangıç noktası, birçok farklı bileşene ve yapılandırma seçeneğine yer sağlayan paslanmaz çelik uzay kafesi. Dövülmüş ve işlenmiş üç adet alüminyum parçanın tek parça olacak şekilde entegre edilmesiyle ortaya çıkan muhafaza, dekoratif bir görünüm sunmanın yanı sıra uzay kafesi daha da sağlam bir hale getiriyor ve iç kısım için etrafı sıkıca kapalı bir koruma sağlıyor. Muhafaza; fanlar, üfleme mekanizması ve dahili havalandırma kanallarıyla birlikte çalışarak özel basınç bölgeleri oluşturuyor ve böylece sistemin termal kapasitesini en üst seviyeye çıkarıyor. Tutma yerleri, kilitler, üst bağlantı noktaları, opsiyonel rafa montaj muhafazası ve tekerlekleri var. Oldukça rahat bir kavrayış sağlayan yuvarlatılmış tutma yerleri uzay kafesin uzantısı olduğu için Mac Pro’nun son derece sağlam ve dengeli bir şekilde kaldırılıp taşınmasına olanak tanıyor. Raf tipi iş istasyonu kurulumuna yönelik olarak tasarlanmış ve montaj için ekstra araç gerektirmeyen raylar, en yaygın raf boyutları ve derinlikleri için ideal bir çözüm sunuyor. 3D latis yapıdaki raf tipi kasa, paslanmaz çelik tutma yerlerine, iki adet USB-C bağlantı noktasına, güç düğmesine ve ön kısımda bulunan LED durum göstergesine ev sahipliği yapıyor.

Rendeye benziyor… Ayaklardan tutma yerlerine kadar uzanan bu kafes tüm sistem için destek görevi görürken aynı zamanda iç bileşenler için montaj noktalarına ev sahipliği yapıyor. Mac Pro’nun alüminyum muhafazasını kaldırıp sistemin tümüne erişebiliyoruz. Ve anakart çift taraflı olduğundan kolayca bileşen ekleyip çıkarabilirsiniz. Bir tarafta işlemci, grafik kartı ve genişletmeler. Diğer tarafta depolama ve bellek. Kişiselleştirme olanakları gayet iyi. Mac Pro’nun termal sistemi de iddialı. Aksiyel yapıdaki üç adet fan, havayı CPU ve GPU’lar üzerinden sessizce dolaştırarak en yoğun çalışma koşullarında bile soğuk kalmalarını sağlıyor. Diğer taraftaki üfleme mekanizması; bellek, depolama ve güç kaynağı üzerinden havayı çekerek sistemin arka kısmından dışarı veriyor.

Sonuç olarak Mac Pro, tüm fonksiyonel vurgulara rağmen bir ‘rendeye’ benziyor. Üzgünüz. Havalandırma delikleri sanki birileri bu aygıtla dalga geçsin diye yapılmış. Görsel açıdan kesinlikle tartışmaya açık. Diğer fonksiyonel yönlerine ise söylenecek söz yok, ancak bir Mac Pro’nun zaten taşınabilmesi için sağlam bir kulpa, ayaklara, yapılandırma için pratik çözümlere muhtaç olduğunu es geçmemek de lazım. Her şeyi değiştirecek bir güç (mü?) Geldik performansa… Apple iddialı modeli için “Mümkün olanın sınırlarını zorlamak isteyen profesyoneller için olağanüstü performans, yapılandırma ve genişletme seçenekleriyle tasarlanmış yepyeni bir sistem.” yorumunu yapıyor. İşlemci ve bellek tarafında detaylar şöyle… Prodüksiyon için render almaktan yüzlerce sanal müzik aleti çalmaya veya bir iOS uygulamasının simülasyonunu aynı anda birden fazla aygıtta çalıştırmaya kadar birçok zor görevin üstesinden gelebilecek kadar yetenekli. Sistemin kalbinde, 28 adede kadar çekirdekle yapılandırılabilen Intel Xeon işlemci yer alıyor. Bu şimdiye kadar bir Mac’te bulunan en yüksek çekirdek sayısı. Ayrıca 64 PCI Express hattı, geniş L2 ve paylaşımlı L3 önbellekler işlemcinin hem içinde hem de dışında iyi bir bant genişliği sağlıyor.

Mac Pro için güç, 300 watt’ın üzerinde. Sistemi serin tutan dev bir ısı düşürücü onun hiçbir kısıtlama olmadan çalışmasına imkan tanıyor. Isı boruları ısıyı çipten uzaklaştırarak alüminyum kanatlar boyunca dağıtıyor. Aksiyel yapıdaki üç adet fan ise havanın sistem içinde dolaşmasını sağlıyor.


Macline / Seçilmiş İçerikler


Macline Sayılar