THE LAST OF US PART II

Level / Temmuz 2020

DAHA KARANLIK, ACIMASIZLIKLA DOLU BİR MÜCADELE
Medeniyet tamamıyla çöktüğünde hangi ahlak kurallarından bahsedebiliriz? Hiçbirinden. Tek gerçek hayatta kalmak olacaktır, buna emin olabilirsiniz. İyilikle hareket edenler kötülükle cezalandırılacak, sadece güçlü olan kazanacak…

The Last of Us bize hayatta kalma mücadelesinin en duygusal halini yaşatmıştı, Part II ise en vahşi halini gösteriyor.

Dostumuz çok az, düşmanımız ise sayısız.

Takırdayanı, üstünlük sağlamak isteyen adamı, silahlı kadını, koşanı, izcisi, mayını, tuzağı... Tehlikenin adını siz koyun, oyun size bunu bir tabakta sunsun.

Seneler geçmesine rağmen her şeyin daha da kötüye gittiği bir ortamda, Ellie ve Joel ile tekrar buluşmaya hazırsanız, ben de size neyle karşılaşacağınızın ipuçlarını verebilirim.

Çocukluktan, genç kızlığa…

Belirtilmesi gereken ilk husus, ilk oyunu öyle ya da böyle oynamanız gerekmesi. Şayet ki oynamazsanız yeni oyundan da keyif alırsınız ama bazı anlamadığınız noktalar olabilir, Ellie ve Joel’in ilişkisine de hiç anlam veremeyebilirsiniz.

Bunların üzerine müthiş bir oyunu da oynama fırsatını kaçırmış olursunuz üstelik. Dolayısıyla pamuk eller cebe; önce The Last of Us Remastered’ı oynuyor, ardından Part II’ye geçiyorsunuz. Anlaştık mı?

O zaman gelelim olaylardan beş yıl sonrasına… Spoiler vermemek adına ilk oyunun sonunu bile konuşmayacağım ama zaten elimizdeki eserden de anladığınız üzere Ellie ve Joel paçayı kurtarıyor. Artık araları limoni olan ikili, barışçıl bir kasabada yaşamlarını sürdürüyor; ayrı evlerde, kendi hayatlarında…

Yeni hayatları onları daha stabil bir yaşama itmiş ama içinde bulundukları dünya düzeni yüzünden, düzenli aralıklarla keşfe ve zombi avlamaya çıkmaları da gerekiyor. Tabii bu sırada diğer insan toplulukları ve özellikle WLF (Washington Liberation Front) ile karşılaşmalar da gerçekleşiyor

Ellie artık kurtulmaya çalışmıyor. Kaçmıyor. Kimseye ihtiyaç duymuyor. Kendi ayakları üzerinde fazlasıyla durabilen, çatışmalardan kaçmayan, korkmayan, Lara Croft’ın küçüklüğü gibi bir imaja sahip olan, güçlü bir genç kız. Takırdayanlarla dolu bir mekan onun için sadece aşılması gereken küçük bir engel. Eli silahlı adamlarla dolu bir kamyonet mi var? Ondan kaçmak yerine, hepsini nasıl durdurabileceğini düşünüyor. Oyunun her aşamasında Ellie’nin kararlı ve güçlü halini görüyor, ona bir anlamda hayran kalıyoruz. (Ben o zombilerden bir tane göreyim, kasabadan dışarı adım atmazdım.)

Joel ise biraz yaşlanmış ama eski enerjisinden hiçbir şey kaybetmemiş. Halen kararlı, halen güçlü. O artık ilk oyunda Ellie’nin düştüğü pozisyonda fakat eşlikçimiz olması hiç de fena bir duygu değil.

Ellie’ye bu defa Joel dışında başka karakterler de eşlik ediyor. Bazen yalnız takılıyoruz, bazen de Dina veya bir başkası bizle birlikte göreve katılabiliyor.

Saklan dedim!

Level / Seçilmiş İçerikler

drift21
Temmuz 2020

drift21

Bu tünelin ucun pek de iyi bir yere çıkmıyor. Baştan anlaşalım, sokak yarışlarını sevmem, sevenleri...

THE MEDIUM
Temmuz 2020

THE MEDIUM

Yine Silent Hill atmosferi yaratmaya çalışan bir korku oyunu. Fakat bu sefer bir klasikle karşı karş...


Level Sayılar