RÜYALARIN YAPILDIĞI MADDE

Lacivert / Aralık 2016

RÜYALAR UYKUYA TERK ETTIĞIMIZ RUHI HAYATIMIZIN EN KESIN BILGILERIDIR ASLINDA. MODERN HAYATIN IÇINDE RABITAYI DA YITIRDIK. O YÜZDEN RÜYA ILMINI PSIKOLOJININ ELLERINE TESLIM ETTIK. BILINCIMIZIN VE BILINÇALTIMIZIN AYNASI OLAN RÜYALARA YABANCILAŞTIK. MÜKEMMEL BIR RÜYA MEDENIYETININ ÇOCUKLARI OLAN BIZLER, RÜYALARI ‘ŞUNU GÖRÜRSEM BU ÇIKAR’ BASITLIĞINE KURBAN VERDIK.

SIRADAN BIR INSAN ÖMRÜNÜN, TAM ALTI YILI RÜYALARDA GEÇIYOR

MUSTAFA AKAR

İNTERNETTE YÜZLERCE ‘TABIR’ SITESI AÇILMIŞ; “YÜZDE YÜZ KESIN BILGILERLE RÜYA TABIRLERI” DIYOR MESELA BIR SITE BAŞLIĞINA, BAŞKA BIRI TABIRLERINI İMAM GAZÂLI’YE, ABDÜLKADIR GEYLÂNI HAZRETLERINE DAYANDIRDIĞINI IDDIA EDIYOR. ÇOK BÜYÜK ÂLIMLERIN YAPTIĞI BAZI TABIRLERI BIR ARAYA GETIRIP ‘RÜYA GÖRENIN’ AKLININ DAHA DA KARIŞMASINA SEBEP OLUYORLAR.

Başlıktaki ifade William Shakespeare’in meşhur traji-komik hatta fantastik oyunu Fırtına’dan; “Rüyaların yapıldığı maddeden yapılmayız biz ve uykuyla çevrilidir küçük hayatımız.” Rüyalar önceden beri insanoğlunun aklını kurcalayan en önemli meselelerden biri. Edebiyattan sinemaya geniş bir alanın konusu olması bir tarafa, hayatımızı doğrudan etkileyen en ‘etkileyici’ unsur. Gündelik hayatımızın içinde bir yerlerde ona ayrılan zaman kısacık olmasına rağmen, bize yaşattıklarıyla geniş bir ilgi alanını dolduruyor rüyalar. 1953 yılından beri kullanılan tabirle ‘Oneiroloji’ çalışmalarıyla birlikte rüyaların biyolojik kökeni çözülmeye çalışılıyor. Ve ortalama olarak sıradan bir insanın, ömrünün tam altı yılını rüyalarda geçirdiği söyleniyor.

Hayatı koskocaman bir rüya olarak görüyor mesela sufiler. Gerçek hayatın ise kuşkusuz rüya deneyimleriyle yaşadığımız anların toplamı olduğunu söylüyorlar. Ruh, rüyalarda beden hapishanesinden kurtuluyor çünkü ve özgür bir şekilde kendi ‘gökada’sının sınırsızlığında uçmayı ve yüzmeyi başarabiliyor. Başarıyor ama bilim adamlarına göre rüyalarımızın yüzde 90’ını unutmaya yazgılıyız. Tam da bu yüzden bazı öğretilerde tilmizlere rüya defterleri tutmayı öğütlüyor ustalar. Benim de çok uzun yıllardan bu yana tuttuğum bir rüya defterim var. O deftere bakınca neler neler gördüğümü hayretle okuyorum ve rüyaların nasıl da büyük ‘prodüksiyonlar’ olduğuna bir kez daha şaşırıyorum.


Lacivert / Seçilmiş İçerikler


Lacivert Sayılar