Binlerce yıllık geçmiş Patara’da dile geliyor

İstanbul Life / Ağustos 2020

Sadece Türkiye’nin değil, dünyanın en önemli antik kentlerinden biri. Likya Birliği’nin başkenti ve bölgenin Akdeniz’e açılan kapısı Patara, Cumhurbaşkanlığı tarafından Türkiye’nin 2020 Turizm Yılı teması ilan edildi. Akdeniz’in en güzel plajlarından birinin yanı başında bulunan ören yeri, 6 bin yıllık kültürel bir mirasa ev sahipliği yapıyor.
Türkiye İş Bankası ve iştirakleri Şişecam ile TSKB, Anadolu’nun arkeolojik birikimine sahip çıkarak, 2016’dan bu yana Patara Antik Kenti’nde yapılan kazı çalışmalarına destek veriyor. Ülkemizin önemli ören yerleri arasında yer alan, Antalya’daki
Patara Antik Kenti’nde kazılar 1988’de başlatıldı. 1988-2008 yıllarında kazı başkanlığını Prof. Dr. Fahri Işık üstlendi. 2009’dan itibaren bu görevi Prof. Dr. Havva İşkan Işık yürütüyor. 10 kilometrekarelik kazı alanı içinde, dünyanın en eski deniz feneri olduğu bilinen ve Piri Reis’in yazıtlarında bahsi geçen ‘Patara Deniz Feneri’ ve ‘Yol Kılavuz Anıtı’ (Milliarium Lyciae) gibi yapıların yanı sıra 1905 yılına ait ve ilk Osmanlı telsiz istasyonu olma özelliğine sahip bir külliye de bulunuyor. 2020 Patara Yılı çalışmaları kapsamında ören yerinde 2 km uzunluğunda bir antik liman için düzenleme yapılması ve bu limanın Türkiye’nin kültür ve turizm hayatına kazandırılması planlanıyor. Ayrıca deniz fenerinin kule kısmının onarılması, antik tiyatronun onarılması, kürük hamam yapısının restore edilerek müze haline getirilmesi ve limanda bulunan hamamın onarılması da gündemde. Kültürel zenginliğinin yanı sıra doğal güzellikleriyle de göz kamaştıran 18 kilometrelik Patara Plajı, nesli tükenme tehlikesi altında olan Caretta caretta’ların da en önemli yuvalama alanlarından biri olarak dikkat çekiyor.


İstanbul Life / Seçilmiş İçerikler


İstanbul Life Sayılar