ŞİFA ROTALARI

Hello - Türkiye / Mayıs 26, 2021

Mistik bir kaplıcanın bol dumanlı, sisli atmosferinde kendinizi doğa ananın kalbinden fışkıran mineralli sıcak suların kollarına bırakmak gibisi var mı? Hele bir de dünyanın en güzel coğrafyalarından birindeyseniz... Dünyanın her yerinde keşfetmeye değer buhar ve mineral cennetleri mevcut. 7 ülkeden 7 şifalı su kaynağı sayfalarımızın konuğu.
HAZIRLAYAN: AFİFE SELEN SELÇUK

CASCATE DEL MULINO ITALYA
Güney Toskana’nın Etrüsk köylerinden biri olan Saturnia, Terme di Saturnia adı verilen muhteşem termal tesislere ve doğal havuzlara ev sahipliği yapıyor. Adını Etrüsk Tanrıçası Aurinia’dan alan köy, Roma döneminde Saturnia’ya dönüşmüş. Efsaneye göre Roma Tanrıları Jüpiter ve Satürn arasındaki bir savaşta Jüpiter’in Satürn’e savurduğu yıldırımlardan biri hedefini şaşırıp burada yeryüzüne çarpmış ve çatlayan topraktan bu sular fışkırmış. Sülfür içeriği yoğun suların ısısı havuzlarda 37,5 dereceyi buluyor. Bu, aynı zamanda anne karnında bebeği koruyan amniyotik sıvının sıcaklığı. Köy sınırları içinde iki doğal havuz bulunuyor: Cascate del Gorello ve Cascate del Mulino. 3 bin yılı aşkın süredir saniyede 800 litre gibi bir akış hızıyla Amiata Dağı’ndaki volkanik kraterden aşağıya akan kaynak su, Toskana’nın en ünlü termal oluşumu olan Cascate del Mulino’da eski bir değirmenin bulunduğu noktada şelale haline gelip Pamukkale’ye benzer havuzlar oluşturuyor. Saturnia Köyü’nün 6 kilometre dışında bulunan bu doğal havuzlara giriş ücretsiz. Su çok büyük bir hızla aktığı için her daim temiz. Özellikle yıldızlı gecelerde bu havuzların ekstra sihirli bir tecrübe vaat ettiği söyleniyor. Suların dermatit, sedef hastalığı ve akne gibi cilt rahatsızlıkları, artroz, ağrılı kas kasılmaları ve romatizma, solunum yolu, kulak, burun ve boğaz rahatsızlıkları dahil olmak üzere birçok sağlık probleminin iyileşmesine yardımcı olduğu biliniyor.
termedisaturnia.com

BLUE LAGOON IZLANDA
Popüler kültürün en yaratıcı hikayelerinden biri kabul edilen, HBO tarafından diziye uyarlandıktan sonra tüm dünyada bir fenomen haline gelen Game of Thrones’ta ‘duvarın kuzeyi’ sahnelerine fon sağlayan coğrafyasıyla dikkat çeken ve popülerleşen bir ülke İzlanda. Ülkenin halen aktif olan volkanik dağları ve çevresinin coğrafi yapısı dünya dışı mekan hissi yaratıyor. Uçsuz bucaksız lav ovaları ve jökül adı verilen buz kubbeleriyle gerçek bir masal diyarı. “Hâlâ aktif olan volkan” tamlamasından da tahmin edileceği üzere kaplıcalar tüm ülkeye yayılmış durumda. Hatta su volkanı olarak adlandırılabilecek gayzerlerin ana vatanı burası. Blue Lagoon Geothermal Spa, ülkenin en ünlü kaplıcası. Özellikle sedef gibi deri hastalıklarından mustarip kişilerin şifa bulduğu bir kaplıca olarak biliniyor. Silisli toprak ve sülfür, kaplıcanın iyileştirici gücünün ana elementleri. Kaplıca kompleksi içinde her türlü deri hastalığına buradan çıkan mineralli suyla çare arayan bir araştırma merkezi, klinik ve bu merkezde satışa sunulan doğal kozmetik ürünleri bulunuyor. Merkez, ayrıca çevresinde yapılaşma ve yapay aydınlatma kirliliği olmaması sebebiyle İzlanda’da kuzey ışıklarını izlemek için mükemmel bir lokasyon. Retreat Hotel ve Silica Hotel kuzey ışıklarının gecenin yarısında ya da sabaha karşı ortaya çıkması durumunda misafirlerini uyandırma hizmeti veriyor. Hizmetin adı: Kuzey Işıkları Uyandırma Servisi. Tam bir Nord Noir film adı değil mi? Kuzey ışıkları ağustostan mayıs ayına kadar görülebiliyor.
bluelagoon.com

7132 THERME VALS ISVIÇRE
Yemyeşil dağları, ovaları, boyunlarında çıngırak, otlayan koyunları, dik açılı çatıları, şelaleleri, fondüsüyle tanınan İsviçre’nin çeşitli bölgelerine yayılan şifa oteli ve doğal kaplıcaların en ünlüsü, bugün sadece sağlık değil, mimari turizmini de kendine çeken bir merkez Therme Vals. Nedeni, spa binasının çok özel bir mimarın, Pritzker ödüllü mimar Peter Zumthor’un çok özel bir işi olması… Şifa bulmaya gelenlerle, fotoğraf çekmeye gelmişken kazara şifa bulanların birbirine karıştığı bir yer burası. Suyun iyileştirici gücü bir mimarın hayal gücüyle birleşince nelere olur, sorusunun cevabı. Işık ve gölge oyunları, taş ve su dokusunun bir araya gelişi, gelişmiş iç ve dış mekan algı yönetimiyle gerçek bir mimari şaheser. Buradaki kaplıcanın suyu yüzyıllardan beri tüberküloz, kronik kas tutulması, kas erimesi, romatizma ve eklem rahatsızlıklarına şifa olmuş. Suyun iyileştirici etkisi çeşitli masaj ve kaplıca suyundan elde edilen doğal kozmetik ürünleriyle destekleniyor. Hayatı boyunca sessizliğin peşinde koşan mimarın, burayı tasarlarken koyduğu iki işletme şartı var. Birincisi, buranın bir sessiz spa olarak işletilmesi, yani iç mekanda konuşulmaması. Herkesin aynı anda eğlenip zıpladığı, gülüp kahkaha attığı bir kaplıca değil burası. İçeride duyduğunuz tek şey suyun şıkırtısı... İkinci kural, binada saat olmaması... Mimar, kişinin suyla olan ilişkisi sırasında zaman mevhumundan sıyrılmasını istemiş. Fakat tesis açıldıktan bir süre sonra “mimara rağmen” binaya iki küçük duvar saati eklenmiş. Sessizlik konusu ise misafirlerin birbirine olan saygısıyla ilişkilendiriliyor. Gece saat 11:00-01:00 arasında sadece yetişkinler için gece seansı yapılıyor. Bu seans tamamen sessiz. COVID-19 kısıtlamaları gereği spa bölümünden şimdilik sadece otel müşterileri yararlanabiliyor.
7132.com

KRAL KIZI HAMAMI TÜRKIYE
Yozgat’ın Sarıkaya ilçesinde yer alan Roma hamamı Basilica Therma, Anadolu’nun en eski termal tedavi merkezi ve tam 2 bin yıldır doğal sıcak su kaynağı. Yapı, doğrudan termal kaynağa inşa edilmiş. Kral Kızı Hamamı diye de bilinen Basilica Therma’nın oluşumu Kayseri’de yerleşik bir Roma kralının kızının iyileşme hikayesine dayanıyor. Efsaneye göre romatizma hastası olan ve hiçbir yerde şifa bulamadığı için yürüme yetisini yitiren prenses, iyileşmek için son çare olarak şimdiki hamamın yerindeki kaynaktan çıkan çamurlu suya girmiş. Kızın hastalıktan kurtulması üzerine babası kral, buraya mermerden bir havuz yaptırmış. Ardından bu havuzun çevresinde gelişmeye başlayan yeni şehre kralın kızının adı verilmiş: Hoperi. Bu büyük şehir daha sonra bir deprem sonucu yok olmuş, sadece hamam ayakta kalmış. 2018 yılında UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne kaydedilen Basilica Therma, İngiltere’nin Bath şehrindeki ünlü Roma hamamının bir benzeri. Çarpık yapılaşma sonucu büyük bölümü toprak altında kalan yapıyı kurtarma çalışmaları 2010 yılında Sarıkaya Belediyesi tarafından başlatılmış ve şu anda çevre düzenlemeleri devam ediyor. Bu çalışmaların ardından halka açık bir termal havuz olarak hizmet vermesi bekleniyor. Şimdilik kazı çalışmalarının devam ettiği bölümün hemen arkasında yer alan tesiste Basilica Therma’nın temellerinden çıkan suyla şifa bulmak mümkün. Kaynaktan çıkan berrak, renksiz, kokusuz, korbondioksiti, amonyağı, nitriği olmayan, kalsiyum, sodyum, magnezyum, demir, aliminyum, sülfat, hidrokarbonat ve metalsilikat yönünden zengin oligametalik su, 48 derece sıcaklığa ve saniyede 28 litrelik debiye sahip.
sarikayakaplica.com

STATION BLÜ, THE NORDIC BATHS KANADA
İskandinav Yarımadası’nın iklimsel açıdan Kuzey Amerika’daki karşılığı olan Kanada’da yer alan spa merkezi Station Blü, tüm unsurlarıyla ismindeki ‘Nordic Baths’ eklentisini hak eden bir tesis. Geleneksel Kuzeyli arınma yöntemlerini, İskandinav tasarım anlayışıyla bir araya getiren tesisin özellikle bu noktaya kurulma sebeplerinden biri eşsiz doğasının yanında hemen yakındaki nehir... Küresel sauna anlayışı terleme ve sonrasında duş almak olarak tanımlanabilir. Bununla birlikte gerçek sauna geleneğinde 100 dereceye kadar çıkan sıcaklıktan çıktıktan sonra buzlu suya atlamak, (genellikle bu donmuş bir göl oluyor) ya da karda yuvarlanmak, hatta bunu bir kaç kez tekrar etmek gibi bir sistem var. Soğuma amacıyla tesisin merkezinde tek kişilik bir soğuk su havuzu bulunuyor. Suyun ısısı burada 5-7 derece civarında. Fakat bu gerçek sauna ritüellerine meraklı olanlar için yeteri kadar soğuk değil. Kış aylarında -5 dereceye kadar düşen nehir suyu macerasever gelenekçiler için birebir. Buhar banyosu 45 derece sıcaklıkta yüzde 100 nem oranını birleştiren bir sistem. Modern şehir saunalarından farklı olarak burada yüksek ısıya ulaşan taş zemine soğuk su akıtılarak buhar oluşturuluyor. Merkezdeki Fin hamamı ise granit ocak sayesinde 90-110 derece arasında ısıya ulaşıyor. Dış mekandaki dev jakuzinin ısısı ise 35-38 derece arasında tutuluyor. Quebec eyaletinin Charlevoix bölgesinde yer alan merkez, otel hizmeti vermiyor. 
stationblu.com

Hello - Türkiye / Seçilmiş İçerikler


Hello - Türkiye Sayılar