Aç kalmak yeni bir diyet şekli mi?

Healthy Food Guide Türkiye / Kasım - Aralık 2017

Beslenme alışkanlıklarınızda ve spor saatlerinizde büyük değişiklikler yapmadan kilo vermenin bir yöntemi olsa ne güzel olurdu değil mi? “Aralıklı Açlık” diyetiyle tanışın, açlığınızla dost olun!

DİYET TRENDLERI HIZLA DEĞİŞİR. 

Bugün popüler olan bir yöntem, ertesi gün popülerliğini yitirebilir. Fakat yemek yememe kuralı, hiçbir zaman değişmez. Aslına bakarsanız, yemek yememek binlerce yıldır bazı dini kültürlerde oruç olarak kalmış ve günümüze kadar devam etmiştir. Bir beslenme ve kilo verme yöntemi olarak ise, aralıklı açlık diyeti son zamanların en popüler sağlık trendlerinden biri haline geldi.


AÇLIK DİYETİ NEDİR?

Aralıklı açlık diyeti, belirli bir zaman aralığında herhangi bir şey yemenin yasak olduğu fakat o saatlerin dışında yemek yemenin serbest olduğu bir diyet tipidir. Açlık diyetlerinden en bilineni 5:2 diyetidir. Bu diyette haftanın iki günü kalori alımınız ciddi biçimde kısıtlanırken, geri kalan beş gün normal şekilde beslenirsiniz. Bir günü aç geçirip ertesi günü yemek yiyerek geçirdiğiniz diyetler de son derece popülerdir. Açlık diyetlerinin bir diğer çeşidi de 16 saatlik gece açlığı diyetleridir. Bu yöntemde, günde sadece 8 saatlik bir aralıkla yemek yiyebilirsiniz.


AÇLIK DIYETLERİ İŞE YARIYOR MU?

Evet, açlık diyetleri kilo vermenizi sağlar fakat bu herkes için geçerli değildir. Daha da önemlisi, diğer geleneksel diyetlerle karşılaştırıldığında bizler gibi uzun vadeli kilo vermeyi hedefleyenler için hiçbir avantaj sağlamaz.

Aralıklı açlık diyetlerinin incelendiği bir araştırmada, 6 ay sonunda aralıklı açlık diyetleri ile kalori kısıtlayıcı normal bir diyetin aynı oranda kilo kaybı sağladığı gözlemlendi.


YENİ BİR YÖNTEM: ‘FLEXI’ DİYET

Açlık diyetleri grubuna katılan yeni bir yöntem var: Aralıklı açlık ve öğün yerine besin içecekleri tüketme yöntemlerini bir araya getiren CSIRO ‘Flexi’ Diyeti.

Son yıllarda yapılan klinik araştırmalar, bu yöntemin işe yaradığını gösteriyor. Şaşırtıcı olan şu ki, bu denli işe yaramasına rağmen medyada diğer diyetler kadar yer bulmadı.

‘Flexi’ Diyetinde haftanın üç günü aralıklı açlık yöntemini uyguluyorsunuz ve haftanın bir diğer üç günü ise kalori kontrollü bir beslenme rutini takip ediyorsunuz. Geri kalan bir gün, ‘flexi günü’ olarak adlandırılıyor ve bu günde istediğiniz şeyi yiyorsunuz. Bazı öğünleriniz yerine besin içecekleri de tüketebilirsiniz. Aralıklı açlık günlerinde de kendinizi tamamen aç bırakmıyorsunuz. Bu günlerde vücut yapınıza göre 600-1000 kalorilik yiyecek tüketmeye devam edebilirsiniz.

Dört aylık bir araştırmada, ‘Flexi’ diyetini uygulayan kişilerin ortalama 11 kilo verdiği tespit edildi. Bu kişilerin kolesterol, tansiyon, insülin ve glukoz değerlerinde gelişme gözlemlendi. Sonuçlar her ne kadar şaşırtıcı olsa da, dört ay boyunca haftanın yedi günü kalori kısıtlamalı bir diyet uygulayan kontrol grubu da aynı miktarda kilo vermişti.


Healthy Food Guide Türkiye / Seçilmiş İçerikler


Healthy Food Guide Türkiye Sayılar