GÜNEŞTE KOŞUN

Health & Fitness / Temmuz - Ağustos 2017

Sıcağa dayanamıyor musunuz? O zaman terlemeyin. Bu bilimsel temelli çözümlerle siz de yazın koşabilirsiniz

Yazın koşmak, sıcağı saymazsak çok eğlenceli. Hepimiz bu hissi biliriz. Kalbiniz yerinden çıkacak gibi atar, bacaklarınız sizden bağımsız ilerler ve üstünüz o kadar terler ki çıkarıp atmak istersiniz. Sıcakta koşmak gerçekten zorlayıcı olabilse de, dayanılmaz olmak zorunda değil. Yeni “Running Science: Optimising Training and Performance” kitabının yazarı spor psikoloğu John Brewer’dan antreman stratejilerini izleyerek yaz boyunca güçlü kalın.

1.TERLEME PLANI YAPIN 

Susuz kalmak daima koşu hızınızı azaltmanız anlamına gelmese de temponuzu korumayı zorlaştırır ve sağlığınız için de bol su içmek her zaman daha iyidir. Koşucuların kendine özel bir su içme planı oluşturması önemlidir. Çünkü bazıları çok fazla terler ve çok içer, bazıları ise kısmen daha az terler ve aynı miktarda su içme ihtiyacı duymaz. Susama oranınızı anlamak için koşudan önce ve sonra tartılın. Kilo aldıysanız çok su içmişsiniz demektir ve bunu azaltmanız gerekir. Özellikle sıcak havalarda koşu sırasında susuz kalmak fiziksel ve zihinsel işlevlerimizi olumsuz etkiler. Ne kadar susuz kalınırsa, performans üzerinde o kadar olumsuz etki olur.

2.HAVAYA UYGUN GİYİNİN 

Pamuklu giysiler giymek, normalde göre iki kat hızlı terlemenize yol açacaktır. İşte bu noktada hava alan kumaşlar imdadınıza koşuyor. Vücudunuzdan nemi uzaklaştıran ve hava geçiren kumaşlardan yapılan giysiler olmazsa olmaz parçalardır. Emici kumaşlar, ter gibi sıvıların buharlaşmadan yüzeye çıkmasını sağlar.

Bu özellikte olmayan kumaşlar ise sıvının vücudunuz üzerinde yoğunlaşmasına sebep olur. Sıcak havalarda bu durum aşırı ısınmanıza yol açar. Nemin vücudunuzdan uzaklaşma hızı, kıyafetin dar veya bol olmasından da etkilenir. Sıkı bir kıyafet teri dışarı çıkmaya zorlarken bol kıyafetlerin yalnızca geçirgenlik özelliği vardır.


Health & Fitness / Seçilmiş İçerikler


Health & Fitness Sayılar