NASA GÜNEŞE GİDİYOR!

Hardware Plus / Temmuz 2017

ABD Uzay Kurumu NASA’nın açıklamasına bakılırsa yeni hedef güneşe yolculuk. Gönderilecek olan sonda, güneşe dokunarak ölçümler yapacak, güneşin atmosferini analiz edecek.

Parker adlı solar sonda görevinin ana hedefi, güneş etrafındaki gaz bulutunun yüzeyden daha sıcak olmasının nedenini ortaya çıkarmak. Bir diğer merak edilen noktaysa atmosferin bu derece enerji yüklü olup güneşten kaçmaya çalışarak solar fırtına oluşturmasının nedeni. Bunlar basit konular gibi düşünülebilir ama gerçekte nedenleri ortaya çıkarılabilirse solar fırtınaların dünya üzerindeki etkileri daha iyi anlaşılabiliyor olacak. Gelecek sene başlaması hedeflenen bu görevi Delta IV Heavy adlı roket gerçekleştirecek ve üçüncü hız kademesi kullanılarak saniyede 190 km gitmesi sağlanacak. Yaklaşık yedi sene sürecek yolculuk boyunca Venüs yakınından geçecek ve 24 yörüngenin çekim alanından destek alarak güneşe yaklaşacak. Ancak yine de güneşe en az 6,2 milyon km yakın kalabilecek. Bu değer şuana kadar gerçekleştirilmiş benzer görevlere kıyasla yedi kat daha yakın durmak demek oluyor ki sondanın yüksek sıcaklığa dayanabilmesi için özel bir kalkan kullanması şart. Zaten bu nedenden ötürü güneş yolculuğu için hazırlıklar uzun süredir devam ediyor. Bu görevin başlayabilmesi için 60 sene boyunca özel dayanıklı malzemelerin icat edilmesi beklendi.

KARBON-KARBON KOMPOZITI

Güneş ısısına dayanabilen kalkan için karbon-karbon kompoziti bir çözüm geliştirildi. Sonda, soğuk uzayın derinliklerinde yol aldıktan sonra güneşe yaklaştığında 1370 C° üstü sıcağa dayanabilmek zorunda. Radyasyon değerlerinin dünyadakine kıyasla 475 kat yüksek olacağı söyleniyor. Özel malzemenin 12,5 cm kalınlıklı bir kalkan şeklinde kullanılacağı açıklandı. Ayrıca sadece 3 metre yükseklikli sondanın yol almasına imkan verecek güneş panelleri de ısıya dayanabilmeli ve güneşe yaklaştıkça katlanarak koruma moduna geçebilmeli. Gelecek seneki fırlatma tarihine kadar tamamlanması gereken testler var ve 20 günlük uygun uçuş aralığı 31 Temmuz 2018’de açılıyor olacak.


Hardware Plus / Seçilmiş İçerikler


Hardware Plus Sayılar