Until Down - RUSH of BLOOD

Hardware Plus / Şubat 2017

Yapımcı: Supermassive Games Yayıncı: Sony Tür: Korku Platform: PS4 Web: supermassivegames.com/games/until-dawn-rush-of-blood Nereden Alınır: PS Store

015’TE ÇIKAN VE SUPERMASSIVE’İN NİŞ SAYILABİLECEK OLAN OYUNU UNTIL DAWN’I BEN çok beğenmiştim. Birçok eksik bulunabilir o oyunda dair, ama insanı şaşırtması kesinlikle bunların arasında sayılmazdı. Sürprizleri bol, oluşturduğu beklenti yüksek olan bir oyundu yani Until Dawn. Bugün ise oyunun spin-off’u sayılabilecek bir yapımla karşı karşıyayız. Bu sefer odağımız ise sadece sanal gerçeklik, çünkü ötesinde çok fazla bir şey beklememek gerekli.

PALYAÇOLARIN ARDINDA

Until Dawn: Rush of Blood aslında bir  hız treni macerası. Tabii “hız” dediğime bakmayın, aslı “rollercoaster” olan terimin tam bir Türkçe karşılığı olmadığından kıvranıyorum. Bu, sakin bir gezi. Ritmi yavaş olan, sizi korkutmayı amaçlayan, bolca düşmanla boğuşmanıza sebep olacak olan bir gezi. Ama burada büyük hayallere kapılmayın, çünkü her ne kadar elindeki teknolojiyi hakkıyla kullanıyor olsa da yenilikten uzak bir gezi olacak kendisi. Until Dawn’ı oynadıysanız eğer, Josh’a aşinasınızdır. Burada da Josh’un zihninde bir yolculuğa çıkıyoruz gibi gözüküyor. Eğer oynamadıysanız da çok bir şey kaçırmayacaksınız. Çünkü atıfl ar ya da karakter cameo’ları o kadar yüzeysel kalıyor ki, sadece oradaki ikonografi buraya taşınmış ve önemsemenize gerek yok desek yeridir. Siz Move kollarını ya da DualShock 4’ü elinize alıp yolculuk boyunca düşmanlara (ya da sabit, vurulmayı bekleyen onlarca objeye) ateş açacaksınız. Move kollarıyla oynamak daha zevkli, çünkü iki silah birbirinden bağımsız. DualShock bunu simüle etmeye çalışıyor olsa da çok başarılı sayılmaz. İdare eder mi derseniz, eder elbette.

SİLAHLARIN GÜCÜ

Rush of Blood size başta sınırsız mermili birer tabanca veriyor, bunları daha sonra bulacağınız kasalardaki silahlarla değiştirebiliyorsunuz. İster ikisini, ister tekini değiştirebilirsiniz tabii. Sonrasında Josh’un kabuslarıyla savaşmaya başlıyorsunuz. Özellikle ilk birkaç bölümde Rush of Blood bütün heyecan kozlarını tüketiyor. Sonrasındaysa bağlama oturtamadığınız dev örümcekler, sıkıcı şekilde akıp gelen düşmanlar ve sonu gelmeyen 7 bölümlük bir macera kalıyor elinizde. Ama teknik anlamda Supermassive yine muazzam bir iş çıkarmış, onu belirtmek lazım. Bir kere üç boyutlu ses çok iyi olmuş, düşmanlarınnereden geldiğini sesleri dinleyerek fark ediyor ve dönüyorsunuz. Ayrıca görsel kalite de gayet başarılı, atmosfer kimi yerlerde (özellikle domuz kesimhanesinde) sizin rahatsız olmanızı sağlamak üzere geliştirilmiş. Silah mekanikleri, takip ve etrafa bakabiliyor olmalarınız da yine artılar arasında. Yani teknik anlamda akıcı, başarılı bir oyun olmuş Rush of Blood. Ama biraz sıkıcı, biraz yenilikten uzak ve siz alıştıktan sonra insanı içine çeken bir korku öğesi kalmıyor pek. Yine de son celsede kendi ayakları üzerinde durabilen bir sanal gerçeklik oyunumuz var elimizde. O nedenle hakkını yememek lazım. Zaten rollercoaster fi kriyle yürümenin elinizden alınmış olması fi kri rahatsız edici olmaktan çıkıyor, size de bu maceranın tadına varmak kalıyor. Birkaç aksaklığı olsa da, yine de kötü bir macera değil bu. Kıymetini bilebilirsiniz.


Hardware Plus / Seçilmiş İçerikler


Hardware Plus Sayılar