Türkiye’nin En Büyük Şirketleri

Fortune Türkiye / Temmuz 2020

ÖNSÖZ
Bu çalışmanın amacı satış hacimlerine göre Türkiye’nin önde gelen büyük firmalarının belirlenmesi ve temel finansal göstergeleri ile birlikte sıralanmasıdır. Finansal kurumlar ve holding şirketleri bu çalışmanın kapsamına dahil edilmemiştir.
Çalışmada kullanılan finansal tablolar, kamuoyuna açıklanmış ise ilgili kaynaklardan, açıklanmamış ise firmaların kendilerinden elde edilmiştir. Liste incelendiğinde bazı çok bilinir şirketlerin listede olmadığı görülecektir. Bunun nedenlerini şöyle sıralamak mümkündür:
• Bazı şirketler verilerini eksiksiz olarak paylaşmadığı için listede yer almamıştır.
• Bazı şirketler ana hissedarları olan şirketler ile konsolide oldukları için listede sadece ana şirkete yer verilmiştir. Bunun amacı satış hacimlerinin iki kere listeye yansıtılmamasıdır. Aynı nedenle konsolide edilmemiş olmalarına rağmen, üretici şirket-pazarlayıcı şirket ilişkisi içinde olduğu anlaşılan şirketlerden satışı büyük olana listede yer verilmiştir. Tam konsolidasyon veya üreticipazarlayıcı şirket ilişkisi nedeniyle listeye dahil edilemeyen şirketlerin listesi aşağıda verilmiştir.

YÖNTEM
Uluslararası Finansal Raporlama Standartları (UFRS) bazlı finansal tablo hazırlayan bazı firmaların verilerinde, bir önceki yılın “Cari Dönem” ve son yılın karşılaştırmalı “Geçmiş Dönem” değerleri aynı dönem olmakla beraber, konsolidasyon kapsamındaki bağlı ortaklıkların değişim gösterebilmesi yada raporlama standartlarındaki revizyonlar nedenleriyle farklı olarak sunulabilmektedir.
Şirketlerin öncelikle konsolide finansal tabloları esas alınmıştır. Finansal tablolarını konsolide hazırlamayan şirketlerde solo finansal tablolar dikkate alınmıştır.

Cirosunun büyüklüğü nedeniyle listeye girebilecekken tam konsolidasyon veya üretici-pazarlayıcı şirket ilişkisi nedeni ile liste dışı bırakılan şirketlerin listesi şöyledir; Almaxtex Tekstil Sanayi Ve Ticaret A.Ş., Bepaş Dayanıklı Tüketim Malları Pazarlama A.Ş., Coca-Cola İçecek A.Ş., Cross Tekstil Sanayi Ve Ticaret A.Ş., Çimtaş Çelik İmalat Montaj Ve Tesisat A.Ş., Datagate Bilgisayar Malzemeleri Ticaret A.Ş., Erdemoğlu Dış Ticaret A.Ş.
Eti Krom A.Ş., Fore Uluslararası Pazarlama Ve Ticaret A.Ş., Hema Exim Ticaret A.Ş., Indorama Ventures Adana Pet Sanayi A.Ş., İntema İnşaat Ve Tesisat Malzemeleri Yatırım Ve Pazarlama A.Ş., İskenderun Demir Ve Çelik A.Ş., İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım A.Ş., JTI Tütün Ürünleri Sanayi A.Ş., Kaptan Metal Dış Ticaret Ve Nakliyat A.Ş., Kardemir Dış Ticaret A.Ş., Koza Altın İşletmeleri A.Ş., Koza Anadolu Metal Madencilik İşletmeleri A.Ş., Mescier Dış Ticaret Limited Şirketi, Mng Havayolları Ve Taşımacılık A.Ş., Oba Food Gıda Sanayi Ticaret A.Ş., Palgaz Doğalgaz Dağıtım Ticaret Ve Sanayi A.Ş., Petlas Lastikyi Ve Ticaret A.Ş., Pınar Entegre Et Ve Un Sanayii A.Ş., Pınar Süt Mamulleri Sanayii A.Ş., Ravago Petrokimya Üretim A.Ş., Renta Elektrikli Ev Aletleri Sanayi Ve Dış Ticaret Limited Şirketi, Seval İhracat İthalat Ve Pazarlama Ticaret Limited Şirketi, Türk Hava Yolları Teknik A.Ş., Uludağ İçecek Türk A.Ş., Vestel Beyaz Eşya Sanayi Ve Ticaret A.Ş., Vestel Ticaret A.Ş., Zorlu Dış Ticaret A.Ş., Zorluteks Tekstil Ticaret Ve Sanayi A.Ş., Limak İnşaat Sanayi Ve Ticaret A.Ş., STM Savunma Teknolojileri Mühendislik Ve Tic. A.Ş., Çelikler Taahhüt İnşaat Ve Sanayi A.Ş., YSE Yapı Sanayi Ve Ticaret A.Ş., Metro İstanbul Sanayi Ve Ticaret A.Ş., Summa Turizm Yatırımcılığı A.Ş., Karsan Karadeniz Kimya Ve Gıd. San. Tic. Ltd. Şti., Baymak Makina Sanayi Ve Ticaret A.Ş., Kur İnşaat A.Ş., Uzun Otomotiv Akaryakıt Gıda İnş. Ltd. Şti., Polat Yol Yapı San. Ve Tic. A.Ş. “Yıllara Yaygın İnşaat ve Onarım Hakediş Bedelleri” hesabının bulunması nedeni ile net satış değişimleri hesaplanmamıştır. Petkim Petrokimya Holding A.Ş., İhlas Holding A.Ş., Deva Holding A.Ş. şirketleri holding şirketleri olmalarına rağmen, faaliyetleri gereği üretim yapmaları nedeni ile liste kapsamında değerlendirilmişlerdir.


Tüpraş
Petrol ürünleri tüketiminde 2018 yılında başlayan ve geçen yılın ilk yarısına kadar süren düşüşe rağmen 89.6 milyar TL net satışla Fortune 500 Türkiye zirvesindekiyerinikimseye bırakmadı.

Enerji Piyasaları İşletme
Net satışların yüzde 37.8 artırarak 87.9 milyar TL’ye çıkaran ve listede ikincisıradaki yerini koruyan şirket, 62.8 milyon TL FVÖK ile kar sıralamasında ancak 316’ıncı olabildi.

THY
75.1 milyar ne satış gelirinin yüzde 88’ini yurtdışı satışlardan sağlayan şirket, 2009 yılından buyana aralıksız sürdürdüğü ihracat şampiyonluğunu bu yılda kimseye kaptırmadı.

BİM
40 binin üzerinde çalışanı ve 8.640 mağazasıyla Türkiye’nin dört bir yanında faaliyet gösteren Şirket, geçen yıl net satışlarını yüzde 24.4 oranında artırarak 40.2 milyar TL’ye çıkardı.


Fortune Türkiye / Seçilmiş İçerikler


Fortune Türkiye Sayılar