Amazon Pandemi İçin Yaratıldı

Fortune Türkiye / Temmuz 2020

CEO Jeff Bezos’un kurduğu, halen ABD’nin ikinci en büyük şirketi olan veri odaklı e-ticaret devi koronavirüs krizine uyum sağlayacak şekilde çok hızlı hareket etti. Büyük bir olasılıkla da her zamankinden daha güçlü bir şekilde ortaya çıkacak.
Eğer küresel krizden yararlanacak bir şirketi sıfırdan tasarlayacak olsaydınız, muhtemelen Amazon'a çokça benzerdi. İş dünyasında eşit derecede hem hayranlık hem de çekingenlik yaratan bu ürkütücü işletme, 280 milyar dolarlık satış rakamı olan bu teknoloji devi, zorluklarla baş etmesi gerektiğinde en çevik startup hızıyla hareket edebiliyor. Bunun için fazla sağa sola bakmadan şirketin bu yılki koronavirüs krizine yanıtına odaklanmak yeterli; kurucu ve CEO Jeff Bezos nisan ayı sonlarında yatırımcılarla yaptığı toplantıda bu süreci "şimdiye kadar karşı karşıya kaldığımız en zor zamanlar" diye tanımlamıştı.
Amazon'un liderlik ekibi pandeminin şimdiye kadar görülmemiş ölçüde yıkıcı olabileceğini erken kavrayabildi. Haftanın bir gününü roket kuruluşu Blue Origin'de geçiren Bezos da Amazon'un faaliyetlerine hemen dahil olarak, çoğunun en az on yıldır şirkette çalıştığı kıdemli üst düzey ekibiyle her gün bir araya geldi. Böylece Amazon, tüketiciler eve kapandıkları ve temel gereksinimleri için web'e yöneldiklerinden, zaten devasa boyuttaki online perakende işini bir gecede büyüterek ilk çeyrekte siparişlerde büyük bir artış yaşadı. 
Şirket salgın sürecindeki bu başarılı duruşunu daha da pekiştirmek amacıyla ilaveten 175 bin kişiyi mesleki eğitimden geçirip, işe aldı.
Bu hızlı davranma da meyvelerini verdi. Martta sona eren mali çeyrekte, Amazon 75,4 milyar satış geliri elde etti; bu da 2019 yılına göre yüzde 26'lık bir artışa denk geliyor. Şirketin bulut bilişim işi olan Amazon Web Service'ın satışları ilk kez mali çeyrekte 10 milyar doları aştı; bu artışın başlıca parametreleri streaming eğlence devi Netflix, video konferansın şaşaalı ismi Zoom ve işyeri işbirliği aracı Slack gibi müşterilerin platformu kullanmalarında meydana gelen olağanüstü artıştı.

Fortune Türkiye / Seçilmiş İçerikler


Fortune Türkiye Sayılar