ACELE KAN ARANIYOR!

Formsante / Temmuz 2017

Bu anonsu her duyduğunuzda, günün birinde size veya yakınlarınıza da kan gerekebileceğini unutmayın. Vereceğiniz yarım litre kan ile hem kendinize hem de başkalarına şifa olun.

Kızılay verilerine göre, ülkemizde her dört saniyede bir ünite kana ihtiyaç duyuluyor. Bağışlanan her bir ünite kan ise üç kişinin hayatını kurtarıyor. Ancak Türkiye’deki gönüllü kan bağışcısı sayısı nüfusun yalnızca yüzde 3,6’sını oluşturuyor. Oysa vücudumuzda dolaşan fazladan yaklaşık 5 litre kan bulunuyor. Bunun bir kısmını bağışlamanın ise bize zarardan çok yararı var. En başta sizden alınan kanlar, hiç tanımadığınız insanlara şifa olabiliyor. Ayrıca kan bağışı daha sağlıklı olmanızı ve kendinizi iyi hissetmenize de yardım ediyor. Nasıl mı? İşte size birkaç örnek

Kalp güçleniyor
Kan bağışı yapmak kalbinizin sağlıklı olmasını sağlıyor. Bu noktada, kandaki demir oranı büyük önem taşıyor. Örneğin; 50 yaş altı kadınlar için günde 18 mg’dan, 50 yaş ve üstünde ise günde 8 mg’dan fazla demir alımı kanda birikme yapıyor. Kadın vücudu adet döneminde biriken fazla demiri boşaltabiliyor. Fakat menopoz dönemi ve sonrasında, bu mineral vücutta depolanamayacak kadar fazla olabiliyor. Aynı durum orta yaş ve sonrasındaki erkekler için de geçerli! Kanındaki demir seviyesi yüksek olan kişilerin kardiyovasküler hastalıklara yakalanma ve kalp krizi geçirme riski de aynı oranda artıyor. Uzmanlar, kalbe neyin zarar verdiği konusunda kesin sonuçlar elde edemese de aşırı demir yüklenmesinin koroner arterler için toksik etki doğurabileceğini öngörüyor. Kan vermek ise demir seviyesini aşağı çekmeye, böylece daha sağlıklı bir kalbe sahip olmaya yardımcı oluyor. Öte yandan demir seviyesinin yüksek olması çoğu kişi için büyük bir problem olmamakla birlikte, kan vermek de kalp sağlığını korumak için yapılacaklar listesinin üst sıralarında yer almıyor. Kalp sağlığını korumak için aktif olmak, kolesterol seviyesini kontrol altında tutmak ve sağlıklı gıdalarla beslenmek gerekiyor. Bunlara kan bağışını da ekleyince, sağlık için fazladan bir yarar daha sağlanabiliyor. O halde neden kan bağışlamıyorsunuz?


Formsante / Seçilmiş İçerikler


Formsante Sayılar