Bu testlerle COVID-19 ŞÜPHESİNDEN KURTULUN

Formsante / Temmuz - Ağustos 2020

Aylardır hayatımızın bir parçası olan koronavirüsle karşılaşıp karşılaşmadığınızı merak ediyorsanız, birçok sağlık kurumunda uygulanan PCR ve antikor testleriyle aklınızdaki soruların cevabını bulabilirsiniz. ✑ Ayşegül Uyanık Örnekal
Geçtiğimiz üç buçuk ay boyunca her tür önlemi aldınız ve koronavirüs ile karşılaşmadınız. Ya da öyle sanıyorsunuz! Çünkü birçok kişinin fark etmeden enfekte olup, bu rahatsızlığı hafif atlattığı biliniyor. Son günlerde uygulanan birtakım testler de işte bunun cevabını veriyor. Toplumda merak edilen PCR ve antikor testleri hakkında bilgi aldığımız VM Medical Park Bursa Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Mustafa Ekici, “Klinik şikayetleri olan hastalara öncelikle PCR testi yapılması gerekiyor. Hastalık belirtisi olmayan (asemptomatik) vakalarda ve toplum taramasında antikor testleri kullanılabiliyor. Asemptomatik, fark edilmeden geçirilmiş, hastalık IgG antikorları pozitif bulunan kişiler ise immünplazma yönünden değerlendirilebiliyor. Bu grupta, PCR testinin mutlaka negatif olması şartıyla serum verilebiliyor” diyor.

COVID-19 (SARS-COV-2) ENFEKSIYONU

Koronavirüsler; toplumda yaygın görülen, kendi kendini sınırlayan, hafif seyirli solunum yolu enfeksiyonlarından sorumlu virüsler olmakla birlikte, ağır seyirli akut solunum yetmezliğine de yol açan geniş bir virüs ailesini ifade ediyor.

COVID-19 hastalığının kaynağı kesin olmamakla birlikte, vahşi hayvanlardan insanlara geçtiği düşünülüyor. “Halsizlik, öksürme, hapşırma ile saçılan damlacıklarla ve bu damlacıklara temasla geçtiği düşünülüyor” diyen Dr. Ekici, şöyle devam ediyor: “Hastalık belirtisi olmayan kişilerin solunum yollarında virüs tespit edildiğinde, bunlar da bulaşıcı oluyor. Asemptomatik kişiler ise ancak tarama testleriyle tespit edilebiliyor. COVID-19 hastalığının laboratuvar tanısı için PCR testleri ve antikor (serolojik) testleri uygulanıyor.”

PCR TESTLERI

Bu testler; hastalığın ilk döneminde, vücutta daha antikor oluşmadığı dönemde yapılıyor. Hastanın boğaz, burun ve genzinden sürüntü alınarak uygulanıyor. Pozitif değer, kesin tanı olarak kabul ediliyor. Negatif bulunması ise hastalığı dışlamıyor. Diğer hastalık bulgularıyla değerlendirilip, gerekirse ikinci kez sürüntü alınarak test yapılıyor.

Bağışıklık pasaportu nedir?

Bazı devletler, COVID-19 antikoru pozitif olan kişilere “risksiz sertifika” veya “bağışıklık pasaportu” düzenlemeyi planlıyor. Sosyal hayata ve işe dönüşte ya da seyahatlerde bu sertifikanın kullanılması düşünülüyor. Ancak Dünya Sağlık Örgütü, COVID-19 geçiren ve antikor gelişen kişilerde bu antikorların yeterli koruyuculuk sağlayamayacağı, koruyuculuk için yeterli kanıt olmadığı konusunda uyarıda bulunuyor.
Formsante / Seçilmiş İçerikler


Formsante Sayılar