DÜNYAYI YENİDEN KURMAK

Forbes / Nisan 2017

Aşırı çalışma, hedefe kilitlenme, mücadele, hırs, hayal kırıklıkları, para ve dünyayı değiştirme arzusu… Onun hikayesinde hepsi var. Henüz 32 yaşındaki Eren Bali, yedi sene önce kurduğu online eğitim şirketi Udemy ile İkinci Dünya Savaşı sonrası kurgulanan ‘bilgiyi pratiğe dökmeden aklında biriktirme üzerine kurulu’ eğitim modelinin yıkılışının fitilini ateşledi. Bir de bunun yanında çok önemsiz sayılabilecek bir şey daha yaptı: Bu coğrafyanın “milyar dolarlık Türk İnternet şirketi çıkarma” hayalini gerçeğe dönüştürdü. Şimdi aynı şeyi, yeni girişimi Carbon Health ile sağlık alanında yapmaya hazırlanıyor. .

Eren Bali bundan sekiz yıl önce muhtemelen şansını Hollywood’da denemeye giden yetenekli, taşralı bir oyuncu adayına benziyordu. Zira o dönemde, üzerinde üç yıldır günde 3-5 saat uykuyla çalıştığı, temel ihtiyaçları için ayırdığı küçük miktar hariç tüm kazandığı parayı yatırdığı hatta deneyip başarısız bile olduğu ama çok inandığı bir fikri vardı. Çok kez vazgeçip bırakmış ama (en uzunu bir ay) hep geri dönmüştü. Bu kez de bir yıldır girişimcilik dünyasının mabedi ABD, Palo Alto’daki kiralık bir dairede, ortaokuldan kader arkadaşı Oktay Çağlar ile yeniden deniyordu. Kod yazma işlemini neredeyse bitirmişti ama faaliyete geçmek için paraya ihtiyacı vardı. Ancak Silikon Vadisi’nin sebil gibi para dağıtılan ortamında, altı ay içinde tam 57 yatırımcı tarafından melek girişim seviyesi için bile reddedilmişti.

O gün 57 burnu koku alan yatırımcı tarafından veto edilen ‘işe yaramaz’ fikri, bugün 166,5 milyar dolar hacme ulaşan online eğitim devriminin en önemli dört-beş ‘edtech’ (education tech) girişiminden biri. 32 yaşındaki ODTÜ mezununun sonunda istediği yere getirdiği “Udemy” isimli şirketi, en basit anlamda eğitim almak ile vermek isteyenleri buluşturan bir pazaryeri. 15 milyondan fazla kullanıcısı için fiyatları 10-400 dolar arasında değişen 45 bin eğitim videosundan (kurs) faydalanma olanağı sunuyor; 200 ülkeye ve 80 dile hitap ediyor ve 20 bin eğitmenle çalışıyor. Kurumlara yönelik “Udemy For Business” (İş İçin Udemy) uygulaması ise aralarında Goldman Sachs gibi dev bankaların da bulunduğu 200’ü aşkın şirkete hizmet sağlıyor. Yedi yılda 50 milyon kurs satan online eğitim şirketi, 2010’dan bu yana her sene cirosunu ikiye katlıyor. “Ortaklar kararı gereği ciroyu veremiyorum” diyor Bali, FORBES’a Skype üzerinden verdiği ilk söyleşide, “Ama dokuz basamaklı ve birkaç sene içinde mutlaka milyar doları geçecek.” 


Forbes / Seçilmiş İçerikler


Forbes Sayılar