2017 YILINDA BİLİM DÜNYASINDA NELER OLACAK?

Esquire / Şubat 2017

Hemen her gün yeni bir buluşun haberini aldığımız günlerdeyiz. Uzay teknolojilerindeki gelişmelerden sağlık alanındaki iyileşmelere kadar pek çok yenilik insanoğlunun gezegendeki geleceğini değiştireceğe benziyor. Bu yüzden 2017 yılında bilim dünyasında neler olacağına dair gelişmeleri bir araya getirmek istedik. İşte Reyhan Oskay tarafından derlenen ve www.herkesebilimteknoloji. com sitesinde yayımlanan, 2017 yılında bilim dünyasında gerçekleşmesi beklenen gelişmeler...

• Gen düzeltme yeni yılda yaygınlaşacak. Var olan bazı genlerin değiştirilmesini veya işlevsiz hale getirilmesini içeren gen düzeltme uygulaması ilk etapta çok büyük zorluklar içeren bir teknoloji olsa da, CRISP adı verilen devrim niteliğindeki yeni bir teknik sayesinde süreç birkaç haftaya indi.

• Cassini uzay aracı fırlatılışından 20 yıl sonra Eylül 2017’de Satürn’e dalış yaparak yaşamına son verecek. Uzay aracının en önemli keşifl erinden biri; küçük, buz kaplı Enceladus’un uzaya su buharları fışkırttığını görüntülemesiydi.

• Çok ciddi bir tehdit ile karşı karşıyayız. 2017’de çok sayıda insan basit bir bakteriyel enfeksiyondan ölebilir. Antibiyotik direnci tırmandıkça bel soğukluğu veya idrar yolları iltihabı gibi tedavi edilebilir hastalıklar tedavi edilemez hale gelebilir.

• İnsandan insana beyin iletişimi ilk kez 2017’de başlayacak.

• Yapay zekânın (AI) 2017’deki hedefi ; StarCraft adı verilen savaş stratejisi oyun serisinde insan zekâsının üzerine çıkmak. Dünyanın en yetenekli AI araştırma grupları en iddialı oyuncuları yenmek için kolları sıvamış durumda.


Esquire / Seçilmiş İçerikler

ESAS ADAM
Yaz 2020

ESAS ADAM

Türkiye internet alemi yeni rol modelini belirledi. Bir türlü aşılamamasını dert edip durduğumuz eşi...


Esquire Sayılar