MODERN, ORYANTAL VE GİZEMLİ ŞANGHAY

Elle / Ağustos 2017

Tasarımlarının neredeyse her detayında izlerine rastladığımız bir şehri altı yıl orada yaşayan birinden daha iyi başka kim anlatabilirdi ki? Takılarına bayıldığımız Begüm Kıroğlu, Şanghay’ı anlatıyor.

Begüm Khan markasının kodlarını Uzak Doğu oluşturuyor ama özellikle de Şanghay. Tasarımcı Begüm Kıroğlu’nun

altı yıl yaşadığı, yüksek lisansını yaptığı ve hala sık sık gittiği bir ilham vahası bu şehir. “Şanghay’a gelmiş olan herkesin saklayacak bir şeyi vardır...” lafı buranın gizemli ve mistik havasını anlatmaya yetmiyor. Bu noktada devreye Begüm giriyor.

ELLE: Şanghay şehrine ilk ne zaman, ne için gittiniz?

BEGÜM KIROĞLU: İlk kez üniversiteyi bitirdiğimde, Çin kültürü üzerine yüksek lisans yapmak için gittim ve altı sene orada yaşadım.

ELLE: Burayı en güzel nasıl tarif edersiniz?

B.K.: Şanghay’a ilk geldiğimde şehrin dinaBahçeleri, Dongtai antika pazarı, kocaman bir pasajın tamamının

kumaşçılar ve aynı gün içinde istediğinizi diken terzilerle dolu olduğu Fabric Market, French Concession’ın içindeki

Ferguson Lane’deki kafeler...
ELLE: Bu şehir size hangi açılardan ilham veriyor? Tasarımlarınıza nasıl yansıyor?

B.K.: Şehrin insan ve fikir sirkülasyonu çok hızlı. Buraya her sene sanki yeni insanlar yeni fikirlerle geliyorlar. Bu da çok ilham verici. Kimse hiçbir girişiminizi veya fikrinizi saçma ya da riskli bulmuyor. Yaşlanan Avrupa toplumunun düşünce yapısına göre çok ilham verici ve cesaretlendirici. Ayrıca şehrin tarihi, Uzak Doğu’nun renkleri, coğrafyanın vahşiliği, Asya’nın gizemi yaratıcılık anlamında beni çok etkiliyor. Blue-Blanc bir vazonun üstündeki horoz formu, Tibet halısının üstündeki bir kaplan şekli, Yasak Şehrin duvarının yeşil tonu, Çin kültüründe uzun hayatın sembolü olan kaplumbağa, Çin sanatında kullanılmış böcek formları gibi detaylar tasarımlarımda tekrar hayat buluyorlar.


Elle / Seçilmiş İçerikler


Elle Sayılar