“Torba”dan taksit erteleme çıktı...

Ekonomist / Ocak 29, 2017

6770 SAYILI TORBA YASA GEÇEN CUMA GÜNÜ YAYIMLANARAK YÜRÜRLÜĞE GİRDİ. TORBA YASAYA, GENEL KURUL’DAKİ GÖRÜŞMELER SIRASINDA, VERGİ VE SGK BORÇLARINI YAPILANDIRMIŞ OLMAKLA BİRLİKTE ÇEŞİTLİ NEDENLERLE TAKSİTLERİNİ AKSATAN MÜKELLEFLER İÇİN TAKSİT ERTELEME İMKANI EKLENDİ.

Hatırlarsınız, Genel Kurul’da Anayasa değişiklik teklifinin görüşülmeye başlanması nedeniyle yarım kalan bir torba yasa tasarısından bahsetmiştik. Bu yasa Anayasa değişiklik teklifinin kabulünün ardından Genel Kurul’dan geçmişti. Başta Emekli Sandığı Kanunu olmak üzere birçok yasada değişiklikler içeren 6770 sayılı bu yasa nihayet 27 Ocak tarihinde yayımlanarak yürürlüğe girdi. Daha önce yine bu köşemizde tasarının vergi ve sosyal güvenlik mevzuatında değişiklikler içeren maddelerini ele almıştık. Bu kez tasarıda olmamakla birlikte Genel Kurul’daki görüşmeler sırasında eklenen ve yapılandırma kapsamındaki taksitlerin ertelenmesini içeren yeni düzenleme üzerinde duracağız.

BAŞVURULAR SONA ERDİ 

Kamuoyunda, vergi ve SGK borçlarının yapılandırılması boyutuyla ön plana çıkan 6736 sayılı yasa 19 Ağustos 2016’da yürürlüğe girmişti. Yasada; kesinleşmiş ya da dava aşamasında olan borçların (vergiler, vergi cezaları, gümrük vergileri, idari para cezaları, SGK borçları gibi) yapılandırılmasının yanında matrah ve vergi artırımına ilişkin hükümler de yer alıyordu. Kanun kapsamına giren vergi ve SGK borçlarının yapılandırılması ile matrah ve vergi artırımına ilişkin başvuru süreleri Ekim 2016 sonu olarak belirlenmişken, Bakanlar Kurulu bu süreyi 25 Kasım 2016 tarihine kadar uzatmıştı. Başvuru süreleri uzatılmasına rağmen, ödeme sürelerinde herhangi bir değişiklik yapılmamıştı.

ÖDEME ZAMANI

Yasa kapsamında yeniden yapılandırılan borçlar peşin olarak ödenebileceği gibi taksitle ödeme imkânı da bulunuyordu. Vergi borçlarını yapılandıran mükelleflerden peşin ödemeyi tercih edenlerin, yapılandırılan tutarın tamamını Kasım 2016 sonuna kadar ödemesi gerekiyordu. Matrah ve vergi artırımı için de bu süre geçerliydi. SGK borçlarında ise peşin ödemenin Aralık 2016 sonuna kadar yapılması gerekiyordu. Taksitli ödemenin tercih edildiği durumda, ilk taksitin yukarıda belirtilen sürelerde, diğer taksitlerin ise birer ay atlayarak yapılması öngörülüyordu. Somutlaştırırsak; vergi borçları ve matrah artırımı sonucu ödenmesi gereken tutarların ilk taksitlerinin Kasım 2016’da, diğerlerinin takip eden ikinci aydan (Ocak 2017) başlamak üzere iki ayda bir (Mart, Mayıs, Temmuz…) aylarında ödenmesi gerekiyordu. SGK borçları açısından ise bu süreleri birer ay ileri almak suretiyle ödemeler yapılıyordu (İlk taksit Aralık 2016 sonu, diğerleri Şubat 2017, Nisan, Haziran…. gibi). AKSATANLARA YENİ HAK 

Taksitle ödemenin seçilmesi durumunda özellikle ilk iki taksitin zamanında ödenmesi çok önemli.Bunlar zamanında ödenmezse veya kalan taksitlerden bir takvim yılında ikiden fazla taksit süresinde ödenmez veya eksik ödenirse yeniden yapılandırma hakkı kaybediliyor. 

Yapılandırma başvurusunda  yasanın yayım tarihi itibarıyla ödenmesi gereken tutarları süresinde ödemeyerek kanun hükümlerini ihlal edenler için yeni bir hak veriliyor. Buna göre ihlale neden olan tutarlar Mayıs 2017 sonuna kadar ödenirse kanun hükümlerinden tekrar yararlanılabilecek. Ancak ödeme yapılması gereken tarihten 27 Ocak 2017 tarihine kadar geçen süre için aylık yüzde 1,4 oranında geç ödeme zammı ödenmesi gerektiğini de hatırlatmakta fayda var.


Ekonomist / Seçilmiş İçerikler

Döviz Nereye?
Kasım 26, 2017

Döviz Nereye?

Piyasalarda yaşanan oynaklık baş döndürücü bir hal aldı. Dolar/TL geçen hafta 4.00 direncini zorlaya...


Ekonomist Sayılar