Video konferans pazarı büyümeyi sürdürecek

Ekonomist / Temmuz 12, 2020

Salgın döneminde şirketlerin video konferans uygulamalarına olan talebi arttı. Pazarın büyüklüğünün 2020 sonunda 6,4 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Normalleşme sürecine girilse de kullanım devam edecek gibi. Bu da yeni yatırımlar getiriyor.
Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle şirketlerin evden çalışma sistemine geçmesi, belli alanlardaki teknolojinin kullanımında artışı da beraberinde getirdi. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, şirketlerin video konferans uygulamalarına olan ilgisi ve talebi, daha önceki dönemlere kıyasla beş kat arttı. Video konferans küresel pazar büyüklüğü 2019’da 3,85 milyar dolardı. 2020 sonuna kadar ise 6,4 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Araştırma şirketi Gartner, 2022’de tüm iş toplantılarının yüzde 40’ının sanal sistemler ve gelişmiş analitik sayesinde gerçekleşeceğini söylüyor.

 PAZAR BÜYÜYOR
Her ne kadar 1 Haziran itibarıyla normalleşme sürecine geçilse de uzaktan video konferans sistemleriyle toplantı ve görüşmeler sürüyor. Bu dönemde şirketler ve kamu kurumları, gruplar arası toplantılarda n genel kurullara ve hatta iş görüşmelerine kadar pek çok alanda video konferans eknolojilerine başvuruyor. Bu nedenle Microsoft Teams, Zoom, Webex, Skype ile Skype for Business, Google Meets ve Bluejeans gibi platformlar, işletmeler için haberleşmenin önemli birer parçası haline geldi. Ayrıca video bazlı iletişim platformları, yazılı sohbetten dosya ve kaynak paylaşımına, anketlere, ekran paylaşımına ve beyaz tahta uygulamalarına kadar birçok interaktif özellik de sunuyor. Önümüzdeki süreçte de bu eğilimin sürmesi bekleniyor. Koronavirüs salgını öncesi dönemde Cisco’nun Webex platformu üzerinden her ay yaklaşık 6 milyar dakika toplantı yapılıyordu ve ayda yaklaşık 130 milyon kişi Webex ile iletişim kuruyordu. Türkiye’de ilk vakanın görüldüğü mart ayında toplam toplantı süresi 14 milyar dakika oldu, nisan ayında ise 25 milyar dakikayı buldu. Nisan ayındaki toplam katılımcı sayısı ise 500 milyon kişiyi aştı.
YENİ YATIRIMLAR GELİYOR
Mart ayı verileri ele alındığında, dünya çapında Microsoft Teams uygulaması üzerinden bir günde yapılan görüşme miktarı üç katına çıktı ve 900 milyon dakikadan 2,7 milyar dakikaya yükseldi. Telefon ve tabletlerdeki mobil kullanımı da önceki aylara göre dört katına çıktı. Nisan ayında 34 milyon Teams toplantısı yapıldı. Microsoft Genel Müdür Vekili Murat Yılmaz, bu artışla eş zamanlı olarak, maliyet ve ölçek ekonomisini düşünen şirketlerin bulut teknolojilerine daha fazla yatırım yapmaya başladığını da kaydediyor. Yılmaz, şu anda dünyada 75 milyon kişinin günlük iş operasyonlarını Teams üzerinden yürüttüğüne işaret ediyor ve talebin devamını bekliyor. Bu talebe bağlı olarak platformlara yenilikler ekleniyor. Murat Yılmaz, bunları şöyle açıklıyor: ‘’Şu an Teams’te 49 kişiye kadar ekranda gösterme ve 10 bin kişiye kadar canlı yayın yapma olanağı sunuyoruz. Grup konuşmalarında kişi sayısını 100’den 250’ye çıkardık. Skype entegrasyonuyla Teams’e yeni canlı yayın yetenekleri ekledik. Randevularda zamanlama yönetimi sunuyoruz. Dosya ve belge paylaşımı yapılabiliyor. Ayrıca eğitim kurumları için de el kaldırmayı algılama, yoklama alma gibi yeni özellikler sunduk. Teams’te siber güvenlik tehditlerine karşı tüm veriler korunuyor.’’
ZOOM’DAKİ SIÇRAMA
Bir diğer video konferans çözümü olan Zoom’un küresel olarak aralık ayında günlük 10 milyon olan toplantı katılımcı sayısı mart ayında 200 milyonu, nisan ayında 300 milyonu aştı. Zoom Video Communications Gelişen Pazarlar Pazarlama Müdürü Emrah Aydın, Zoom’un kişisel görüşmeler ve iş dünyası için kullanıldığını ama kamuya ve eğitime özel çözümler de sunduğunu kaydediyor. Bu süreçte Zoom güvenlik alanına da yatırım yaparak Keybase şirketini satın aldı. Emrah Aydın, satın almayı 7 Mayıs’ta tamamladıklarını söylüyor. Bu satın alma ile uçtan uca şifreleme özelliğine geçişi sağlamak amacıyla Keybase ekibinin şifreleme ve güvenlik uzmanlığının Zoom bünyesine taşınacağını da belirtiyor. Aydın, “Üzerinde çalışacağımız ilk konu, Zoom platformuna uçtan uca şifreleme getirmek olacak’’ diyor.


Ekonomist / Seçilmiş İçerikler

Döviz Nereye?
Kasım 26, 2017

Döviz Nereye?

Piyasalarda yaşanan oynaklık baş döndürücü bir hal aldı. Dolar/TL geçen hafta 4.00 direncini zorlaya...


Ekonomist Sayılar