‘Bikini Vücudu’ Baskısına Son


Cosmopolitan / Ağustos 2017

Şok diyetleri, egzersiz salonunda harcanan uzun saatleri ve havlunun arkasına saklanarak geçirdiğiniz tatil günlerini unutun. Herkes kum saati vücut tipine sahip olacak kadar Şanslı olmayabilir. Atletik, minyon, armut vücut tipi veya kıvrımlı hatlar da en az kusursuz diye dayatılanlar kadar güzeldir. Tüm yılın yorgunluğunu üzerinizden atmak ve eğlenmek için geldiğiniz sahilleri kendinize dar etmeyin, bikininizi gururla taşıyın.

Biz kadınları aynı anda hem heyecanlandıran hem de beynimizdeki alarm butonunun çalmasına neden olan etkenlerin başında tatil fikri geliyor. Çünkü günün sonunda hepimizin güzellik algısı yıllardır artık duymaktan sıkıldığımız ‘bikini vücudu’ üzerinden şekilleniyor. Bu algı duygu durumu karışık bireylere dönüşmemize neden oluyor. İnsanların bikiniliyken hakkımızda ne düşüneceğini dert etmekten uykularımız kaçıyor, stres seviyemiz yükseliyor ve bunların sonucunda anksiyete bile gözlemlenebiliyor. Neyse ki, zaman zaman seyahat tutkumuzun önüne bile geçebilen bu endişelerle baş etmenize yardımcı olacak birkaç taktiğimiz var.

SEYAHATTEN BİRKAÇ HAFTA ÖNCE

Toplumun bugüne dek size öğrettiklerini unutun. Çünkü bizler baskı sebebiyle vücudumuzun belirli yerlerini sevmemek adına programlanmış durumdayız. Önce kuralları sorgulayın, sonrasında size söylenenleri unutun. Özgüven eksikliklerimiz ve kendimizle çatışmalarımız üzerinden kâr elde etmeyi uman şirketlerin karşısında ancak bu şekilde durabilirsiniz. Dayatılan, erişilmesi imkansız güzellik algısı standartlarına ulaşma çabasının gereksizliğini fark ettiğinizde kendinizle yaşadığınız iç çatışmada suların bir nebze de olsa durulduğunu göreceksiniz


Cosmopolitan / Seçilmiş İçerikler

MERT ÖCAL
Mayıs 2017

MERT ÖCAL

LAFA NEREDEN BAŞLASAK BİLEMİYORUZ… YAKIŞIKLI, KİBAR VE YETENEKLİ MERT ÖCAL HER ÇEŞİT ÖVGÜYÜ FAZLASIY...


Cosmopolitan Sayılar