7 ADIMDA ÖZGÜVEN EKSİKLİĞİNDEN KURTULUN

Cosmopolitan / Ağustos 2017

Sosyal Çevrenizde ve iş hayatınızda huzursuz hissetmenize sebep olan özgüven eksikliğinden kurtulabilirsiniz. İşte 7 adımda özgüveninizi geri kazanmanın yolu…

ÇOCUK YAŞLARDA BAŞLIYOR

Kimse dünyaya özgüven eksikliğiyle gelmez. Özgüven eksikliğinin temelleri, henüz çok küçük yaşlarda atılmaya başlar. Böylece özgüven duygusu zamanla zarar görür. Çocukluktan beri bilinçli ya da bilinçsizce bazı davranışlar sergileriz ve her davranışımıza karşı çevremizdekilerden özellikle ailemiz tarafından geri bildirimler alırız. Çevreden aldığımız tepkileri değerlendirir ve yaptığımız şeyin iyi ya da kötü olduğuna dair bir sonuca ulaşırız. Birey, davranış gösterdikten sonra çevresi tarafından takdir, sevgi ve saygı alıyorsa, kendisinin değerli ve yeterli olduğuna inanır. Bunun aksine çevresinden sürekli eleştiri ve ceza alıyorsa kendisinin; kötü, beceriksiz ve yetersiz biri olduğuna dair bir inanç geliştirecektir. Böyle durumların ve davranışların birçok kez tekrarlanması yoluyla kişi kendini değersiz, yetersiz görmeye başlayacaktır ve yanlış yapma, eleştirilme korkusu yaşayacaktır.

NASIL KURTULURUM?

Özgüven eksikliğini gidermenin en etkili yolu psikolojik destek ve psikoterapidir. Özgüveninizi artırmak için uygulanan bilişsel davranışçı psikoterapi gibi birçok farklı psikoterapi yöntemi vardır. Kişinin bugününü etkileyen algılarının geçmişte nasıl oluştuğunu araştırdıktan sonra kişinin kendini, diğer insanları ve dünyayı algılayış şekli yeniden inceleyerek olaylara daha akla uygun ölçülü bakması hedeflenir. Benlik kavramı yeniden yapılandırılır.


Cosmopolitan / Seçilmiş İçerikler

MERT ÖCAL
Mayıs 2017

MERT ÖCAL

LAFA NEREDEN BAŞLASAK BİLEMİYORUZ… YAKIŞIKLI, KİBAR VE YETENEKLİ MERT ÖCAL HER ÇEŞİT ÖVGÜYÜ FAZLASIY...


Cosmopolitan Sayılar