Gao Zongyu: Dünya çapında bir mühendis

CHINA TODAY TÜRKİYE / Aralık 2016 - Ocak 2017

Dünyanın en uzun eğik askılı çelik karayolu ve demiryolu köprüsü 2003’te bin 92 metre uzunluğunda planlandı. Şanghay-Nantong Demiryolu Yangtze Nehri Köprüsü’nün inşasına 2014 yılında başlandı. Köprü 2019’ta tamamlandığında, 130 kilometre uzaklıktaki Şanghay- Nantong’u birbirine bağlayıp, yolculuğu bir saate düşürecek...

Dünyanın en uzun açıklığa sahip cam köprüsü, Zhangjiajie Büyük Kanyonu’nda bulunuyor.

KÖPRÜYÜ China Railway Major Bridge Reconnaissance & Design Institute Co. Ltd.’in (BRDI) başmühendisi Gao Zongyu tasarladı. Gao parlak kariyeri boyunca iki düzine köprünün tasarımını üstlendi ve yapımına nezaret etti.


“1970’lerin başlarında dünya standartlarında köprü deyince akla Avrupa ve ABD geliyordu, 1990’larda da Japonya. Ama 21. yüzyılda Çin’in köprüleri bütün dünyanın ilgisini çekiyor.” Bu köprü inşa sektöründeki uzmanlar arasında yaygın bir gözlem. Günümüzde Çin, inşa ettiği köprülerin miktarı ve kalitesi itibarıyla üstünlüğü ele geçirmiş durumda. Söz konusu köprülerin uzun ana açıklıkları, tasarım ve yapımlarındaki mühendislik karmaşıklığını yansıtıyor. Çin’in köprü sektöründe imza attığı yenilikler de büyük saygı topluyor.


Gao Zongyu, 2012 Uluslararası Köprü Bilim ve Teknoloji Forumu’nda (IBF) yaptığı konuşmada Şanghay-NantongDemiryolu Yangtze Nehri Köprüsü’nün tamamlandığında, Wuhan Tianxingzhou Demiryolu ve Karayolu Yangtze Nehri Köprüsü’nün iki katı olan bin 92 metrelik ana açıklığıyla, bu tür köprüler arasında ana açıklığı binmetrenin üzerine çıkan ilk köprü olacağını belirtmişti.


Bin 92 metrelik ana açıklığının yanı sıra Şanghay-Nantong Köprüsü, 325 metre ile dünyanın en yüksek ana ayaklarına sahip. İnşası için 480 bin ton çelik gerekiyor. Bu kadar çelikle ‘Kuş Yuvası’ olarak bilinen Beijing’deki Ulusal Stadyum’dan 12 adet yapılabilir. İhtiyaç duyulan 2.3 milyon metreküp betonla da sekiz Ulusal Tiyatro inşa edilebilir. Köprü tamamlandığında saatte 150-166.44 kilometre hızla esen rüzgarlara, 8.0 büyüklüğünde depreme ve 100 bin tonluk geminin çarpmasına dayanabilecek. Ayak 28 ve 29 bütün proje için hayati bir öneme sahip. Ayak 29’un kesonu, diğer bir deyişle temeli 56 metre yüksekliğinde ve 15 bin tonun üzerinde bir ağırlığa sahip; ayak 28’den 500 ton fazla. Bu, dünyanın en büyük çelik kesonu.


Projenin ölçek ve teknik zorlukları ulusal köprü inşa tarihinde dünya ölçeğinde buluşlara yol açtı. Köprü, Çin’de ve dünya genelinde köprü inşa teknolojisinin ulaştığı en yüksek seviyeyi temsil ediyor.


Gao Zongyu’nun 2003’te başladığı saha araştırmaları, sık sık Wuhan, Nantong ve Şanghay’a gitmesini gerektirdi. “Köprü için 10’dan fazla yer baktım ve sonunda bunların beşi üzerinde yoğunlaştım. En zor iş buydu” diyen Gao sözlerini şöyle sürdürüyor: “Birçok faktörü birden hesaba katmak zorundaydık, Yangtze Nehri üzerinden sorunsuz nakliyat, yerel jeolojik ve hidrolojik koşullar, sel önleme, otoyol ve demiryolu kavşaklarının müzakeresi, çevredeki yapıların yıkılması gibi. Gerek Şanghay Belediyesi gerek Jiangsu eyaleti, yüksek nüfuslu, gelişmiş bölgeler; buralarda büyük inşaat projeleri birçok farklı paydaşın menfaatlerini yakından ilgilendiriyor. Bu da bu projelerin hayata geçirilmesini zorlaştırıyor. Ama Şanghay-Nantong Demiryolu, şehirlerarası tren hattı, eyaletler arası tren hattı ve ekspres yol olarak ayrı ayrı inşa edilseydi, 10 milyar RMB daha yüksekmaliyete sahip olacaktı. Bu da bütün tarafların projeye sıcak bakmasına yol açtı.”


CHINA TODAY TÜRKİYE / Seçilmiş İçerikler

Semavi bir saray
Aralık 2016 - Ocak 2017

Semavi bir saray

Çin uzaydaki gururlu yürüyüşünü ikinci laboratuvarı Tiangong-2’yi fırlatarak sürdürdü. Uzay laboratu...

STB patlaması
Aralık 2016 - Ocak 2017

STB patlaması

Yedi yeni serbest ticaret bölgesi, Çin pazarlarını dışa daha da açıyor. Mevcut STB’lerin kazandığı b...


CHINA TODAY TÜRKİYE Sayılar