Yeni Büyükler Nereden Çıkacak?

Capital / Nisan 2017

Sürücüsüz uçan arabalar, robot öğretmenler, "software" avukatlar ve gazeteciler... Dünyanın en önemli fütüristlerinden THOMAS FREY tarafından çizilen bu 2030 tasviri, kulağınıza eğlenceli gelebilir ama bu resim aynı zamanda dünya üzerinde 2 milyon işin yok olması ihtimalini de barındırıyor. Tüm bu bozucu teknolojilerin yeni yetenekler gerektiren çok daha fazla iş yaratacağının müjdesini vereb Frey, geleneksel sektörlerin de dijitalleşmeyle beraber dönüşebildikleri ölçüde rekabet güçlerini koruyabileceğini, bugünün dev şirketlerinin ise mega alt yapı projelerine yöneleceğini söylüyor. Frey, 2030'da iş dünyasının ve liderliğin yeni görünümünün nasıl olacağını anlattı.

"Geleceğin en başarılı şirketleri ölçeklendirilebilen dijital teknolojilere sahip olanlar olacak." Bu iddia ABD merkezli DaVinci Enstitüsü'nün kurucusu, ünlü gelecek bilimci Thomas Frey'e ait. Dijitalleşmenin tüm hızıyla iş dünyasını dönüştüreceğini vurgulayan Frey, liderleri de bu hızlı dönüşümde oluşacak risklere karşı hazırlıklı olmaları konusunda uyarıyor. Onlara bir de "ahlaklı olma" misyonu yüklüyor. Çünkü Frey'e göre dijitalleşmenin sağladığı imkanlarla neredeyse her şeyi yapabilmenin mümkün hale gelmesi "o şeyi illa yapmanız gerektiği anlamına gelmiyor." Frey, "Yeni teknolojiler iyi niyetle yaratılır ama sonunda insanlar o teknolojileri kötü emellerine alet etmeyi öğrenir. Gelecekte şirketlerin hem ahlaki hem de risk önleme amaçlı sorumlulukları olacak" diyor.

 Frey ile önümüzdeki 10 yılda yaşanacak dönüşümü ve şirketlerin değişen rekabet koşullarında ayakta kalma yollarını konuştuk. İşte satırbaşları... 


Capital / Seçilmiş İçerikler


Capital Sayılar