Zor Yıl Reçeteleri

Capital / Mart 2017

Artık herkes hem fikir; 2017 zor bir yıl olacak. Ancak bu tabloda bile sağlıklı bir şekilde yola devam etmek mümkün. Kendilerine zor yılda sağlıklı olmak için yapılacaklar listesi hazırlayan şirketler, önceliği verimsiz işlerden çıkmaya ve maliyetleri düşürmeye veriyor. Nakitte kalmak, riskleri yakın markaja almak, yönetim süreçlerini gözden geçirmek ve yurt dışında hızlı büyümek de şirketlerin reçetesinde üst sıralarda yer alıyor.

Dünya genelinde ekonomik ve siyasi öngörüleblirliğin azaldığı, değişmez denen dengelerin alt üst olduğu bir dönemden geçiyoruz. 2017'de büyümenin dünya genelinde ve Türkiye özelinde daha zor olacağı tahmin ediliyor.

Bu zor yılda yönetim uzmanı Hazım Ellialtı, büyük işlerini kısa vadeli geri dönüş sağlayacak, küçük işlerini ise 3-5 yıllık vadede zıplatacak şekilde şirketlerin kaynaklarını ayırmalarını doğru buluyor. Kapasite artışı ve ciddi inovasyon haricinde yatırım için pek doğru bir dönem olmadığının altını çizen Ellialtı, nakit akışı ve özellikle tahsilatın da yakın dönemde en çok dikkat edilmesi gereken konular olduğunu düşünüyor.


Capital / Seçilmiş İçerikler


Capital Sayılar