VAZGEÇİLEMEYEN HEDEFLER NELER?

Capital / Temmuz 2020

Pandemi şirketlerin 2020’ye dair tüm ajandalarını altüst etti. Şimdi birçok şirket, yılın başında belirlediği ajandadan vazgeçiyor. Ancak yine de şirketler için bazı konular var ki onlar vazgeçilemeyecekler listesinde yer alıyor. Türkiye’nin 32 büyük şirket ve grubu için tarihin en zorlu döneminde nelerden vazgeçilemeyeceğini araştırdık. Bu konular için neleri arka plana atmak zorunda kaldıklarını öğrendik. NİLÜFER GÖZÜTOK ÜNAL
Zor bir dönemden geçiyoruz. İş yapış şekilleri, tüketici davranışları, talebin yönü değişiyor. Büyümenin ve kâr etmenin zorlaştığı, belirsizlik nedeniyle net planlamaların yapılamadığı bu ortamda birçok şirket, yılın başında koyduğu hedeflerden vazgeçiyor.

2020’ye dair tüm planlar adeta sil baştan yapılıp sıfırdan tekrar çalışılıyor. Ancak şirketler için bazı maddeler ve konular var ki onlar vazgeçilemeyecekler listesinde yer alıyor.

Örneğin Faydasıçok Holding Yönetim Kurulu Başkanı Naci Faydasıçok, bu yıl her şeye rağmen pazar paylarını korumanın krizde temel hedefleri olduğunu söylüyor. Kriz sonrası, rekabete kaldıkları yerden devam edebilmek için bu konunun vazgeçilemeyecekler arasında olduğunu dile getiren Faydasıçok, dijitalleşme çalışmalarına da ara vermeden devam edeceklerini ifade ediyor.

Pernod Ricard Türkiye ve MENAT CEO’su Selçuk Tümay, bu yıl kârdan, marka yatırımlarından ve pazar payından vazgeçmeyeceklerini belirtiyor. “Kârlılıktan vazgeçemeyiz çünkü kârsız bir şirketin uzun süre yaşaması mümkün değil. Bu yıl kârda yüzde 10-15 bandında büyüme bekliyoruz” diye konuşuyor.

Şeker Sigorta Genel Müdürü Recep Duray da portföy yapılarının dengesinden, etkin risk kabul ve fiyatlama politikalarından vazgeçmeyeceklerini belirtiyor ve ekliyor: “Kârlı üretim anlayışımıza devam edeceğiz. Bizim için vazgeçilmezlerimiz sürdürülebilir kârlılık, risk yönetimi ve dijitalleşme.”

ODAKTA MÜŞTERİ VAR

Birçok şirket bu dönemde müşteriyi işin merkezine koyuyor, özellikle mevcut müşterilerini kaybetmemek için müşteri memnuniyetine odaklanıyor. Boyner Büyük Mağazacılık CEO’su Eren Çamurdan, koşulsuz müşteri mutluluğu odağıyla yenilikçi, sektörde ilk olan ve müşterilerinin hayatlarına dokunan projeler geliştirdiklerini söylüyor. “Pandemi döneminde daha çok uygulamaya başladığımız hızlı karar alma, kısa vadeli ve sürekli güncellenen planlarla ilerleme alışkanlığından vazgeçmeyeceğiz. Çünkü artık uzun süren prosedürlerle zaman kaybetme lüksümüzün olmadığı bir dönemdeyiz. Bunun yanı sıra sürdürülebilirlik, iş stratejilerimizin merkezinde olacak” diyor.

Capital / Seçilmiş İçerikler


Capital Sayılar