OKULU SEVİYOR AMA ödevleri hayır!

Bebeğimle Elele / Aralık 2016 - Şubat 2017

Okul yaşamıyla birlikte ev ödevleri de kaçınılmaz. Çocuğa ev ödevlerinde yardımcı olurken yanında değil yakınında olmak işin püf noktası. Birlikte ödev yapmayın ama biten ödevi de kontrol etmeyi unutmayın.

Faaliyet ve oyun dönemi bitti. Artık çocuğunuz ilkokula başladı. Dolayısıyla öğrenmeyi kolaylaştırmak amacıyla okulun yanı sıra eve ödev de geliyor. Onların çalışma ve uygulama becerilerini artırmak, ödev sorumluluğunu üstlenmesi için yardım da kaçınılmaz oluyor. Ne yazık ki çocukların birçoğu okulu sevse de ev ödevlerini pek sevmiyor. Hatta kimi ebeveyn, çok ev ödevi verildiği için kızabiliyor. Oysa çocuklar ödev sayesinde okumayı ve bağımsız yönergeleri izlemeyi, yönetmeyi ve zamanı doğru kullanmayı, verilen görevi  tamamlamayı ve yeteneklerini keşfetmeyi öğreniyor. Ayrıca ödevler, gelecekteki çalışma disiplini, iş ahlakı, sorumluluk alma duygusunu geliştirmeye de yardımcı oluyor. Hal böyle olunca ebeveynlere de biraz iş düşüyor. Öncelikle ödev yapma ve verimli çalışma alışkanlığını edinmesi için çocuklarınıza ödevlerinde yardım etmeniz gerekiyor.

ÇALIŞMA ALANI BELİRLEYİN

Küçük çocuklar için mutfak ya da salondaki yemek masası harika bir çalışma alanı olabiliyor. Çünkü hem size daha yakın oluyor hemde rahat hissediyorlar. Yardım gerektiğinde de siz yanıbaşında olabiliyorsunuz. Bu da onlara kendilerini iyi hissettiriyor, çalışmaya teşvik ediyor. Çocuğunuz biraz daha büyükse, örneğin ilkokul 4-5’inci sınıftaysa kendi odasında ders çalışmayı tercih ediyor olabilir. Ama bu, sizin onu düzenli olarak kontrol etmeyeceğiniz anlamına gelmiyor. Zaman zaman odasına uğrayarak, ödevlerini tamamladığında kontrol ederek destek verebilirsiniz. Çocuğunuz ödevlerini istediği her yerde yapabilir, önemli olan çalışma alanının uygun olup olmadığı… Bunu sağlamak da size düşüyor.


Bebeğimle Elele / Seçilmiş İçerikler


Bebeğimle Elele Sayılar