4 Serisinin Lezzeti

Auto Motor & Sport / Haziran - Ağustos 2020

BMW 3 Serisi kariyerine iki kapılı olarak başladı ve zamanla geniş bir model ailesine dönüştü. Bugün gelinen noktada ise modelin ilk hareket noktası olan iki kapılı gövde tipini BMW 4 Serisi Coupe yerine getiriyor. Hem de binek otomobil lezzetiyle.
BMW’nin orta sınıftaki temsilcisi 3 Serisi’ni iki kapılı bir coupeye dönüştürmek için ideal formül nasıl olabilir? Bir bakalım: Arka kapıları at, ön kapıları büyüt, tavanı alçalt, süspansiyonu sertleştir, direksiyonu biraz daha sert ayarla ve motor kaputunun altında güçlü motorları koy. Akla uygun gibi görünse de tam olarak öyle değil. Bu çok kolay olurdu. Ayrıca bu kadar kolay olsaydı bunu herkes yapabilirdi. Bu durumda BMW mühendislerinin tüm gün boş boş oturacak vakti olurdu. BMW bu konuyu bu kadar basit görmüyor. BMW için bu çok daha hassas ele alınması gereken bir mesele. Hatta BMW için iki kapılı coupe farklı bir ürün. Bu nedenle önceki nesilde pazarlama stratejisini de değiştirdi ve onu 3 Serisi Coupe yerine, 4 Serisi Coupe olarak adlandırmaya başladı. Dinamik mi? Evet, kesinlikle. Ama, aynı zamanda oldukça da konforlu. Evet, kulağa bir çelişki gibi gelebilir, ama kesinlikle öyle değil. En azından BMW’nin vaadi bu yönde. BMW ‘dinamik ve konforlu’ vurgusunu tüm iletişim frekanslarında üzerine basa basa yapıyor.

BMW’nin bu söylemi ne kadar doğru? Gerçekten de iddia edildiği kadar konforlu ve dinamik mi görmek için küçük bir tadım gerçekleştirdik. Sadece gözle bakmakla kalmadık sürdük de. deneyimlemek üzere iki araç kullanıma sunuldu. Kaputun altında doğru motor seçenekleri vardı. Bir yanda adaptif süspansiyonuyla M440i xDrive ve diğer yanda isteğe bağlı olarak sunulan spor süspansiyonuyla 430i. Her iki seçenekte de elektrik diferansiyel kilidi bulunuyor.

Auto Motor & Sport / Seçilmiş İçerikler


Auto Motor & Sport Sayılar