Geleceğin Daha Akıllı Telefonları

App Users / Mayıs - Temmuz 2020

Akıllı telefonların geleceğinde neler var? 2040’ta bizi neler bekliyor? İşte yanıtlar…

İlk iPhone ile başlayan akıllı telefon devriminden bu yana geçen süre içerisinde çok fazla şey değişti. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte her yeni model ile hayatımıza yenilikler girerken artık cebimizdeki telefonlar birer teknoloji üssü durumunda. Üstelik artan teknolojik kapasitelerin yanı sıra artık her birimizin telefonu bizi bizden daha iyi tanıyor. Yapay zekalar ile donatılan akıllı telefonlar sayesinde geçmişte hayal bile edemeyeceğimiz yenilikleri yaşıyoruz. Akıllı telefonlar günümüzde bile bu kadar gelişmişken peki bizleri gelecekte neler bekliyor? Yeni yeni geliştirilen bükülebilir ekranların artması mı, günlerce yetecek daha büyük telefonlar mı? Hayır sadece bunlar değil bunlardan çok daha fazlası gelecekte bizi bekliyor. Cebimizdeki küçücük bir cihazdan dünyaya açıldığımız mobil cihazların geleceğine yakından bakıyoruz.


Akıllı telefonları da derinden etkileyen elektronik devrelerin hızlı evrimi teknolojinin her geçen gün yüksek süratlerle gelişmesine neden oluyor. Bunun en önemli sonuçları arasında yer alan yapay zekalar bundan kısa bir süre önce insanlığın sonunu getirebileceğini ilişkin senaryoların başrolü olurken günümüzde ise onları cebimizde taşıyoruz. Yapay zekada yaşadığımız bu gelişmelerin benzerleri başka bir çok alanda da yaşanacak. Teknolojinin gelişmesinin getirdiği avantajı hayatlarımızı kökünden değiştiren akıllı telefonların evriminde yakında göreceğiz.

Geleceğin akıllı telefon tasarımı Bugün akıllı telefonların pazarlanmasında tasarım öncelikli konulardan birisi. İnsanların onları mutlu eden şeylere sahip olması mühendislerin akıllı telefonların tasarımlarında göze hoş gelen ve insanları mutlu eden tercihlerde bulunmasına neden oluyor. Önümüzdeki 5 yıl içerisinde ise akıllı telefon tasarımlarında kalıcı değişimler yaşanacak. Geçtiğimiz yıl itibariyle görmeye başladığımız katlanabilir ekranların sayısı artarken bu ilk prototipler daha önce olduğu gibi yüzüne bakmayacağımız cihazlar haline gelecek. Çünkü çok daha gelişmiş ve başarılı katlanabilir ekranlar göreceğiz.


Fütüristik ekranlar Akıllı telefonlarda işlenen onlarca karmaşık işlemi, milyonlarca devreden geçen petabaytlarca veriyi ekranlar sayesinde anlaşılır bir şekilde görmemize rağmen günümüzde ekranlar çok fazla hantallar. Katlanabilir telefonlar ile birlikte önümüzdeki 5 yıl içerisinde ekranlar büyük bir değişim geçirecek. Öte yandan firmaların yıllardan bu yana aldıkları yeni nesil ekran teknolojileri patentlerini üretim safhasına geçirmek için çalışmalar sürüyor. Günümüzde herhangi bir ekran etrafına ışıktan fazla bir şey saçamazken yakın gelecekte o ışığın formunu değiştirerek projektörü takıp duvara yansıtmaktan ötede bir gerçeklik sunabilecek.

Geleceğin performansı Bugün piyasada bulunan telefonlardan en iyileri içerisinde 7 nanometrelik mimariye sahip. Üstelik bilgisayarlardaki işlemcilerden daha kalabalık olan 7 milyara yakın transistör bulunan yongalar bulunuyor. Merkezi işlemcilere son yıllarda yapay zeka yazılımlarını yönetmekte olan özel birimler de eklendi. Önümüzdeki yıllarda göreceğimiz mobil işlemciler ise daha küçük boyutta olmasına rağmen daha yüksek performans sunabilecek. Daha güçlü işlemciler sayesinde 4K videoları, 3 boyutlu görsellerle dakikalar içinde işlendiği bir gelecek çok uzakta değil.


App Users / Seçilmiş İçerikler


App Users Sayılar