Evde Oturduğunuz Yerden Dünyayı Gezin

App Users / Mayıs - Temmuz 2020

Koltuğunuza yaslanın, dünyanın en ünlü müzeleri ve en gözde turistik noktalarını gezmek için ihtiyacınız olan tek şey akıllı telefonunuz…
Müze gezileri, özellikle yeni yerler, yeni ülkelere dair keşiflerin olmazsa olmazı. Başka ülkelere seyahatin de aynı şekilde sizi keşfe davet ettiğine şüphe yok. Ancak ne yazık ki bu günlerde keşiflere ara vermek durumundayız. Neyse ki evde oturduğunuz yerden de dünyayı gezebiliyoruz. Nasıl mı?

Akıllı telefonunuz veya tabletinizle web tarayıcısını açıp dünyanın en ünlü müzelerini gezebiliyorsunuz. Ayrıca harita uygulamaları ile ünlü lokasyonlarda gezintiye de çıkabilirsiniz. Google Maps, Yandex Haritalar gibi uygulamalar bunun için biçilmiş kaftan.

Vatikan Müzeleri ve Sistina Şapeli / Vatikan
Akdeniz kıyılarındaki sanat başkenti Roma, eşsiz konumuyla tarih boyunca gözde bir merkez oldu. Medeniyetlere beşiklik ettiği gibi dramatik istila girişimlerine de maruz kaldı. En nihayetinde ise her ne kadar günümüzde uçak bileti satın alıp gidilecek en doğru yer olmasa da dijital dünyada keşfedilebilir.

Vatikan Müzeleri ve Sistina Şapeli, eşsiz mozik işlemelerini görmeden geçmemeniz gereken bir müze. “Sanatın kalbi” olarak da adlandırılan Vatican Museums and Sistine Chapel (Vatikan Müzeleri ve Sistina Şapeli) her yıl milyonlarca turisti ağırlıyor.

Müzenin sanal turu, ziyaretçilerin dijital şekilde pek çok eseri incelememesine olanak tanıyor. Papalık odaları, Raffaello ve Michelangelo’nun eserleri, Antik Mısır koleksiyonları ve tavan süslemeleri gibi pek çok eseri barındıran müze, dünyanın en çok ziyaret edilen turistik destinasyonları arasında.

• Aşağıdaki linki web browser’ınıza yazarak ziyarete başlayabilirsiniz: http://www.museivaticani.va/content/museivaticani/en/collezioni/ musei/cappella-sistina/ tour-virtuale.html

Metropolitan Sanat Müzesi / ABD
ABD’nin şarkılara konu olmuş gökdelenlerle ünlü şehri New York, ülkenin en sofistike merkezlerinden.

İş ve sosyal yaşamın merkezi üslerinden biri aynı zamanda. Kalabalık ve yoğun sokaklar her ne kadar bir süredir boş olsa da ülkenin sanatla atan bir kalbi hala kollarını size açabiliyor. New York dendiğinde akla ilk gelen şeylerden biri olan Metropolitan Sanat Müzesi, ABD/New York’ta bulunuyor. Müzede ağırlıklı olarak nispeten güncel ve popüler sanat eserlerini görmek mümkün.

Vincent van Gogh, Jackson Pollock, Giotto di Bondone gibi isimlerin de içinde bulunduğu müzenin Google tabanlı online sitesini ziyaret edebilir, keyifli bir sanatsal tura çıkabilirsiniz.

https://artsandculture.google.com/ sitesini ziyaret ederek arama kutusuna müze adını yazabilir ve ziyaretinize başlayabilirsiniz.

Doğal Tarih Müzesi / İngiltere 
Avrupa’nın kuzeybatısındaki kadim ülke, aynı zamanda dünyanın en önemli doğal yaşam müzelerinden birine de ev sahipliği yapıyor. İngiltere’nin başkenti Londra’daki Natural History Museum (Doğal Tarih Müzesi) pek çok kalıntılarla ziyaretçilerine yeryüzünün geleceğinin doğal tarihte saklı olduğunu göstermeye çalışıyor. Aynı zamanda doğal yaşam ve insanın bu yaşamdaki yeri gözler önüne seriliyor ve 1 milyon hayvan-bitki türünün yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğu belirtilerek dünyanın karşılaşacağı büyük soruna dikkat çekiliyor.

• Aşağıdaki linki web browser’ınıza yazarak ziyarete başlayabilirsiniz. https://sketchfab.com/3d-models/ hintze-hall-nhm-london-surfacemodel-b2f3e84112d04bf1844e7ac 2c4423566

App Users / Seçilmiş İçerikler


App Users Sayılar