Çocuk beslenmesinde yapılan 11 yanlış

Anne Bebek / Temmuz 2020

Çocuk beslenmesi, anne sütü ile başlayıp, ek gıda döneminde çeşitlenen, sonrasında ise dikkatli ve seçici sürdürülmesi gereken bir süreç. Çünkü küçük yaşlarda edinilen beslenme biçimi ve alışkanlıklar, yetişkinlikteki seçimlerimizi hatta sağlığımızı etkileyebiliyor.
İştahsızlık, yemek seçme, obezite, hipertansiyon gibi basitten ağıra gittikçe zorlaşan sorunlara yol açabiliyor. Bu yüzden “kilo alsın, aman yesin, iyi gelir” demeden önce çocuğumuza sunduğumuz besinleri bir kez daha düşünmekte fayda var. Acıbadem International Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Şebnem Ersoy, anne babaların yaptıkları hatalar hakkında şu bilgileri veriyor. “Sağlıklı olsun, bağışıklığı kuvvetlensin” diye yapılan bazı iyi niyetli uygulamalar, çocuğa faydadan çok zarar verebiliyor. Çocukların beslenme alışkanlıklarını bozan, gereksiz ve boş kalorilerle iştahlarının kesilmesine yol açan bu hatalar, ayrıca aşırı kalori alımına neden olarak obeziteye zemin hazırlayabiliyor. Erken yaşta diyabet, hipertansiyon, kalp ve damar hastalıklarına neden olabiliyor. 
Kemikleri güçlensin diye çok süt içirmek 1 yaşından büyük çocuklarda günde 500 ml üzerindeki süt tüketimi çok sık rastlanan bir beslenme hatası. Aşırı süt tüketimi çocukta hem iştahsızlığa neden olur hem de demir eksikliğine bağlı kansızlık ve kabızlığa yol açar. Çocuğun süt tüketimi 500 ml’yi aşmamalı ve süt bardakla verilmelidir. Bu arada en geç 2 yaşından itibaren çocuğa, yatağa yatmadan en az 1,5 saat önce bir şey yiyip içmeme alışkanlığı kazandırılmalıdır. Böylece hem reflü riski önlenir, hem de çocuk sabah öğününe acıkmış olarak uyanır.
Et yerine et suyu vermek önemli bir hata da annelerin et suyu ve kemik suyunun çok yararlı olduğunu düşünerek, etin kendisi yerine suyunu vermeleridir. Kullanılması gereken etin kendisidir ve ilk olarak kıyma ya da et püresi şeklinde sebze pürelerine eklenmelidir. Bebek bisküvisini öğün olarak vermek Sık sık bisküvi verilmesinin de bebek beslenmesinde yeri yoktur. Bisküvi yüksek oranda yağ ve şeker içerdiği için bebek beslenmesinde fazla kullanımı uygun değildir. Bazı besinleri kabul etmesi için günde bir iki tane verilebilir ama daha fazla verilmemelidir. Kahvaltıya ceviz,badem, fıstık eklemek Anneler ceviz, badem, fındık ve fıstık gibi besinleri bebeklerinin kahvaltılarına koymayı çok severler. Ama bu besinler bazı bebeklerde alerjik reaksiyonlara yol açabilir. Bu nedenle bebek 6 ay olunca ek besinlere geçildiğinde her bir besini ilk 3 gün tek başına vermeye özen gösterilmelidir. Böylece bebeğin o besine alerjisi olup olmadığı anlaşılabilir. Ayrıca kuruyemişlerin doğrudan 3 yaş altında verilmesi solunum yollarına kaçmasına neden olabileceği için tehlikelidir. 3 yaş altında verileceği zaman ezilerek toz haline getirilip verilmelidir. Aynı şekilde portakal, mandalina ve greyfurt gibi turunçgiller ile çilek ve tropikal meyveler de 1 yaş altında alerjiye neden olabileceği için verilmemelidir. 1 yaşından önce verilmemesi gereken diğer bir besin de baldır. Botulismus denen bir tür zehirlenmeye yol açabileceğinden 1 yaşından önce kesinlikle bal verilmemelidir.


Anne Bebek / Seçilmiş İçerikler


Anne Bebek Sayılar