10 İPUCU İLE IŞIK KİRLİLİĞİNİ YENMEK

All About Space / Ağustos 2020

Işık kirliliği her astronomun düşmanı: Kentlerde olsanız bile, gece gökyüzünü daha iyi gözlemleyebilmek için faydalı ipuçlarını derledik.
1. Gölgelerden yararlanın Eğer bahçenizden gözlem yapıyor ve sokak lambalarının ışığı altında kalıyorsanız, gözlem noktanızı bu ışığın vurmadığı, gölgede kalan bir yere taşıyın. Bir duvarın veya ağacın arkasına sığınmak işe yarayabilir. Binanın kenarından da gözlem yapabilirsiniz, ancak bu durumda görüş alanınızın bir kısmı bina tarafından engellenecektir. Bu yüzden, iyi bir nokta bulmak için biraz deneme-yanılma yapmanıza gerek var.
2. Doğru şartların oluşmasını bekleyin Yapay ışık, atmosferderki toz, su buharı ve hava kirliliği nedeni ile geriye yansır. Yüksek nem oranı olan veya toz fırtınalarının havaya çıktığı kurak bölgelerde, şartlar daha da kötüdür. Bu yüzden hava durumunu dikkatle izleyin ve gözlem için rüzgârsız günleri bekleyin.
3. Şehir dışına çıkın Ayın büyük bölümünde gökyüzünde yıldızları soluk görüyorsanız veya hiç göremiyorsanız, içinizdeki astronomi aşkını şehir dışında yaşamaya çalışın. Şehrin birkaç kilometre dışına çıktığınızda şartların hemen iyileşmeye
başladığını göreceksiniz.
4. Optik araçlarınız gölgede kalsın Işık kirliliğinden kurtulamıyorsanız, bu durumda en azından gözlem için kullandığınız araçların gölgede kalmasını sağlayın. Teleskoplara takılan çiy kalkanlarını koyu renkli bir kartonla uzatıp daha iyi çalışır hale getirebilirsiniz. Teleskop ve dürbünlerin göz merceklerinin üzerlerine, teleskop satıcılarından temin edilebileceğiniz, göz siperliği takarak gözünüzü ışıktan koruyabilirsiniz. Bu sayede, ışığın yandan gözlerinizin içine girmesini engelleyebilirsiniz.
5. Başınızı örtün Kendinizi ışık kirliliğinden korumanın bir başka yolu da eskiden fotoğrafçıların yaptığı gibi başınızı koyu renkli bir kumaşla örtmektir. Sonucun oldukça başarılı olacağını, gözlerinizin karanlığa
alışıp göz bebeklerinizin mümkün olduğu kadar genişleyeceğini göreceksiniz. Bu sayede gözleriniz ışığa karşı daha
hassas olacağından soluk yıldızları  görebileceksiniz. Saçma göründüğüne bakmayın, karanlıkta sizi kimse görmeyecektir.
6. Komşularınıza saygılı olun Kulağa garip gelebilir, ancak ışık kirliliği özellikle şehirlerde günümüzde yan binalardan geliyor. Güvenlik ışıkları bulunuyorsa, gözlem sırasında kapatmaya çalışın. Komşunuzun güvenlik ışıkları varsa, onlardan nazikçe bir süreliğine kapatmalarını rica edebilirsiniz. Bu sırada onları da teleskobunuzla gözlem yapmaya davet ederek astronomi dünyasıyla onların da tanışmasını sağlayabilirsiniz.

All About Space / Seçilmiş İçerikler


All About Space Sayılar